Kto będzie nowym dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu?

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-02-09 16:50 | Zmodyfikowano: 2017-02-09 16:50
A|A|A

Czekali na członków zarządu województwa skandując, że nie zgadzają się na odwołanie Cezarego Morawskiego ze stanowiska:

Mimo pikiety związkowców, z przewodniczącym dolnośląskich struktur Kazimierzem Kimso na czele, marszałek Cezary Przybylski, mówi że dyrektor Morawski na pewno zostanie odwołany, tym bardziej, że jest już kandydat na pełniącego obowiązki:

"Zaproponujemy osobę, która potrafi pogodzić obie strony. Na sercu nam leży przede wszystkim dobro teatru. Ten teatr musi żyć, musi wystawiać. trudna, bolesna, ale nieunikniona decyzja".

ZOBACZ KONIECZNIE: Ministerstwo Kultury przeciwko odwołaniu Morawskiego?

Z wcześniejszych informacji Radia Wrocław wynikało, że P.O. dyrektora Teatru Polskiego miał zostać Jarosław Perduta, a dyrektorem artystycznym, odpowiedzialnym za repertuar - były kierownik literacki TPl, Piotr Rudzki. Jak ustaliliśmy, na kandydaturę obecnego rzecznika nie zgadza się jednak "Solidarność". W związku z tym najprawdopodobniej zarząd województwa zdecyduje się na kogoś ze środowiska teatralnego.

Związkowcy z "Solidarności" dotrzymali słowa i nie zamierzają łatwo odpuścić w walce o Cezarego Morawskiego, jako dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, mówi Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej "Solidarności":

"Przyszliśmy powiedzieć, że jesteśmy przeciwni łamaniu prawa. Przed ujawnieniem audytu chce się podjąć taką decyzję. Czy o to chodzi, żeby ukryć te wszystkie nieprawidłowości, które były za poprzedniego dyrektora w teatrze?".

We wtorek radni koalicji wojewódzkiej, postanowili poprzeć odwołanie Morawskiego ze stanowiska, co dało zielone światło zarządowi regionu do rozpoczęcia tej procedury. Jako jedyny, nadal murem za dyrektorem stoi Tadeusz Samborski z PSL:

"Samorząd województwa i władze województwa nie mogą ulegać dyktatowi grupy kontestujących aktorów. Przede wszystkim nie odwołuje się dyrektora po pięciu miesiącach w instytucji kultury".

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, zarząd ma obecnie większość by odwołać Morawskiego ze stanowiska. W kuluarach mówi się jednak, że na razie nie ma wystarczająco mocnych argumentów prawno-administracyjnych do zwolnienia Morawskiego. On sam na antenie naszego radia nie wykluczał, że jeśli zarząd faktycznie go odwoła, to sprawa trafi do sądu.

Czytaj więcej najnowszych doniesień ws Teatru Polskiego:

Ważą się losy Teatru Polskiego, a dyrektor prezentuje repertuar

Decyzja w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu. "Solidarność" będzie protestować?

Dyrektor Teatru Polskiego straci stanowisko? Jest zgoda radnych

 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Widz
2017-02-10 10:01:42
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 28
Sondaż w wyborczej daje poparcie dyrektorowi Morawskiemu, referendum w teatrze również.Komentaże pod artykułami też. Poparcie wprost miażdży "genderowe" poglądy kontestujących "tzw aktorów", podobno tylko jest ich około 20stu. Nie rozumiem dlaczego to oni mają mieć rację. Bo mają układy z politykami? Przecież nie chcą podobno mieszć polityki z kulturą. Tak ma wyglądać demokracja według celebrytów? Już nie wiem czy to śmieszna, czy żenująca postawa tego dziwnego środowiska.
~Dyrektor będziel ten sam
2017-02-10 08:54:42
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 14
Ministerstwo Kultury wydało komunikat. Nie ma podstaw do zmiany dyrektora. Trzeba przestrzegać prawa. Koniec kropka
~wstyd
2017-02-10 07:57:27
z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Ocena: 14
Nie pamiętam, żeby tyle było nieporozumień jak za obecnego zarządu . Problem z kolejarzami grożącymi strajkiem, strajk pracowników w szpitalu Jeleniej Górze a teraz problemy w Teatrze Polskim. A do @Srawek Przybylski to nie PO
~Srawek
2017-02-10 07:41:39
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 23
Platformersi na Madagaskar!!!!!!!!
~Sławek P.
2017-02-10 02:02:47
z adresu IP: (188.166.xxx.xxx)
Ocena: -16
Morawski na Morawy!!!
~Marek Olejniczak
2017-02-10 02:01:10
z adresu IP: (138.68.xxx.xxx)
Ocena: -35
Skończcie te waśnie w końcu. Pozbądźcie się nieudacznika Morawskiego i usiądzcie do rozmów. Dogadajcie się jak artyści. Graliscie razem w Dziadach. Bez zmory w górę serca!
~Franciszek
2017-02-10 01:54:49
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: -22
'Człowiek, który chciał przywrócić Teatr Polski zwyklemu widzowi'... Paradne! Człowiek, który zwalnia kilkunastu, by przyjąć swoich. Człowiek, który lekką ręką wycina spektakl, który znosi złote jajka, człowiek, który nie ma pojęcia o teatrze spoza fars, bajek, lektur i chaltur. Człowiek, który wygrał konkurs, bo znajomy marszałek tak kazał podwładnym. Człowiek, który na szczęście odchodzi w nieslawie. Brawo Radni, brawo Zarząd. Bądźcie konsekwentni do końca!
~Anna
2017-02-10 01:31:19
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 22
Wstyd mi za władze województwa i radnych, którzy podnieśli rękę na człowieka, który chciał przywrócić Teatr Polski zwykłemu widzowi. Nie poradził sobie Zdrojewski gdy był ministrem kultury, poległ Mołoń będąc wicemarszałkiem, teraz poddał się Przybylski. No cóż, w 2018 r. po raz pierwszy zagłosuję na PIS w wyborach samorządowych. Bo już chyba tylko PIS upora się z tą zgnilizną, która toczy teatr od 10 lat. Przykre to i smutne, że nastąpił upadek władzy samorządowej na Dolnym Śląsku. Niby Jerzy Michalak i Ewa Mańkowska jeszcze się wahają, ale myślę, że wszystko już ustalili. Zgnoiliście człowieka wiążąc mu ręce, nie dając żadnych środków do działania. Wygrała wizja teatru Mieszkowskiego, która wielu nie odpowiadała.
~Widz prosty
2017-02-09 23:38:31
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: -25
Whirlpool w obronie teatru. Farsa nad farsami. Kimso, Nowak, Bolly, Figurska - role główne. Tak zwani związkowcy - statyści. Śmieją się z was wszyscy.
~paszkwile
2017-02-09 23:25:51
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 22
kashu WARA !!!
~Widz Nienowoczesny
2017-02-09 20:47:32
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: 27
Dyrektor w Teatrze Polskim jest i nazywa się Cezary Morawski. Podjął się bardzo trudnego zadania: uporządkowania spraw po poprzednim dyrektorze i ma pełną legitymację, żeby zakończyć swoje dzieło. Nikt nie ma prawa go odwoływać, ponieważ nie ma ku temu żadnych podstaw. Aktorzy zostali zwolnieni nie bez przyczyny. Gdyby chcieli współpracować z dyrektorem, pracowali by tam nadal. Ale wydaje mi się, że tu chodzi o politykę, nie o teatr.
~Widz
2017-02-09 19:06:13
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 34
Niesamowite co tam się działo w tym teatrzyku! Pani Dominika w akcie rozpaczy wykrzyczała straszne rzeczy, Jeżeli to prawda to dziwię się władzom że podejmują decyzje o powrocie do "Normalności?"
~Komentarz został usunięty
2017-02-09 18:57:33
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -4
Komentarz został usunięty
~Barbara
2017-02-09 18:36:40
z adresu IP: (89.75.xxx.xxx)
Ocena: -34
Związek Zawodowy "Solidarność" - wstyd!!!!!!!!!!!!!
~Wierny widz
2017-02-09 18:24:55
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -41
"Zaproponujemy osobę, która potrafi pogodzić obie strony. Na sercu nam leży przede wszystkim dobro teatru. Ten teatr musi żyć, musi wystawiać." Brawo, panie Przybylski! Bardzo mądra i odważna decyzja. Trzeba bronić tego, co wypracowano w Teatrze Polskim we Wrocławiu. I ludzi oddanych swojej pracy, przede wszystkim. Cezary Morawski wyrządził im za dużo zła.
~stf
2017-02-09 18:13:49
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -28
Teraz widać wyraźnie, że "S" jest przede wszystkim formacją polityczną, a nie pracowniczą. Stanęli po stronie dyrekcji, która w sposób kontrowersyjny zwalnia aktorów i argumentują to faktem, że nie podobają się wartości promowane w repertuarze realizowanym przez tych artystów. Polakom ciągle mylą się konteksty: scena, ambona, mównica i szkolna ławka.
~Marek
2017-02-09 17:49:28
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -49
Solidarność chce dyktować kto ma zostać dyrektorem teatru, a odpowiedzialność finansową ma ponosić województwo? Może członkowie Solidarności Whirlpool wybiorą nowego dyrektora Teatru Polskiego? Farsa!
NA ANTENIE
WojciechJanicki
Wojciech Janicki
 09:00 - 12:00
Kulturalne przedpołudnie