Muzeum w Dusznikach Zdroju na liście UNESCO?

Bartosz Szarafin, el | Utworzono: 2017-03-19 12:10 | Zmodyfikowano: 2017-03-19 11:58
A|A|A

Fot: Muzeum Papiernictwa

Byłby to czwarty obiekt z Dolnego Śląska wpisany na listę. - Liczymy na to, że te polichromie, ich tajemnice pomogą nam. Okazało się, że nad istniejącym sufitem są kolejne sufity. Pod ścianami jest kolejna ściana, również z malowidłami - mówi Maciej Szymczyk, dyrektor muzeum:

Widoczna dla turystów polichromia przedstawia scenę biblijną: Józef i żona Putyfara. Jak ustalili muzealnicy, namalowano ją dla dawnego właściciela papierni, który miał na imię właśnie Józef. Co przedstawiają inne i dlaczego namalowano je w papierni? To wciąż jest przedmiotem badań.

Czym wyróżnia się obiekt w Dusznikach? Malowidłami na drewnie. Co ciekawe są charakterystyczne dla domostw bogatych ludzi, zamków czy kościołów. – Pomieszczenia, w których polichromie odkryto prawdopodobnie służyły jako sale reprezentacyjne dawnych właścicieli młyna. Ci ludzie byli bogaci i prawdopodobnie polichromiami chcieli zaakcentować swoje aspiracje do grona możnych tego świata - wyjaśnia Szymczyk

Muzealnicy podjęli współpracę z innymi papierniami w Europie, by wspólnie utworzyć szlak turystyczny. Ma to pomóc w ubieganiu się o wpis na listę.

POSŁUCHAJ RELACJI NASZEGO REPORTERA:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama