Tajemnicze odkrycie w Zamku Książ [WIĘCEJ ZDJĘĆ]

Bartosz Szarafin, BT | Utworzono: 2017-03-24 16:51 | Zmodyfikowano: 2017-03-24 16:51
A|A|A

Zdjęcia współczesne i archiwalne Zamku Książ oraz Bartosz Szarafin

Chcieli udrożnić odpływ wody, odkryli nieznane rzeźby. Pośród bluszczu ujawnili je pracownicy Zamku Książ prowadzący roboty na murach od południowej strony.

- Kiedy oglądaliśmy stare zdjęcia czy widokówki tego miejsca z początku XX wieku, to wydawało nam się, że na tarasie jest umieszczone okno. No i teraz przy okazji prac porządkowych bluszcz odsłonił nam nie okno, a właśnie ową niespodziankę, czyli dwie wspomniane już figury - mówi Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ w Wałbrzychu.

- Jedna przedstawia Atlanta trzymającego meduzę w ręce; płaskorzeźba mniej więcej wielkości całego ciała. Druga rzeźba przedstawia Maszkarona z jęzorem i długimi uszami. Moim zdaniem jest to albo rzecz stylizowana na średniowiecze, albo jest to obiekt znacznie starszy niż nam się wydaje - opisywał Radiu Wrocław rzeźby prezes Zamku Książ, Rafał Wiernicki.

Pojawiły się jednak nowe informacje, które przytaczamy za prezesem Książa:

"Figura męska została nazwana roboczo "atlantem", gdy jeszcze nie był do końca zdjęty rumosz i korzenie - po oczyszczeniu ukazała się w jego ręce głowa Meduzy - zatem to raczej Perseusz."

W planach jest zbadanie ich pochodzenia, a równolegle udostępnienie do oglądania zwiedzającym - tłumaczy Rafał Wiernicki:

- Przy pracach porządkowych możemy się natknąć na jeszcze kilka takich niespodzianek. W związku z czym proszę trzymać kciuki, żeby tak było! - kończy Magdalena Woch.

O tajemnicach i historii zamku pisaliśmy wielokrotnie. Zapraszamy do naszych archiwalnych materiałów i wyjątkowej galerii:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ariusza
2017-03-24 14:51:43
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 6
Pod bluszczem?! Zaraz dowiemy się, że odkryli coś wspaniałego odsuwając jakiś mebel...
~Ulotna
2017-03-23 13:37:34
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 13
A mnie zadzuwia to, że nigdy wcześniej nikt nie zajrzał po bluszcz...
~taka prawda
2017-03-23 11:37:07
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -3
Chciałbym poznać nazwiska tych, którzy to odkryli. "Pracownicy Zamku Książ prowadzący roboty na murach" to brzmi zbyt anonimowo. Prawdziwi bohaterowie zawsze żyją w cieniu, a śmietankę spijają inni.
~pwse
2017-03-23 00:13:35
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: 13
Zaraz to BBC tv przyjedzie może bo wyjdzie na to ze z Rzymu to przywieźli haha
~KJURI
2017-03-22 21:30:53
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Zamek Książ to skarbnica tajemnic! Zwiedziłam go po raz pierwszy jakiś miesiąc temu, i jestem zachwycona!
~mateo
2017-03-22 19:47:34
z adresu IP: (93.197.xxx.xxx)
Ocena: 24
i sie nie znajdzie specialna reklama na ktorej zarobili krocie a jestem z okolic Zamku i wiem co nieco wiecej niz sie wydaje :)
~Blablacar
2017-03-22 19:30:57
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 33
A jak tam złoty pociąg???O nie!!!Nie znalazł się?!Jaka szkoda!!!Buahaha!!!
~mateo
2017-03-22 19:29:51
z adresu IP: (93.197.xxx.xxx)
Ocena: 15
klamcy i nic wiecej naciagacie turystow jak ze zlotym pociagiem tio byla wasza reklama na ludzi zachwile zeby zarobic bog wie czy jezus we waszych piwnicach sie niepokarze jak to nie przejdzie heh
~Dorota
2017-03-22 16:21:44
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 18
Czyli zniszczono piękny, stary bluszcz. Gratulacje. Teraz zamiast magicznej plecionki z wiekowych pędów zobaczymy odsłonięte ściany. Umyjcie je i polakierujcie, żeby wyglądały czysto i jak nowe. Ech....
~Andżelika 500+
2017-03-22 13:05:11
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 34
no to nie za bardzo świadczy o gospodarzach na zamku że nie wiedzą co jest pod krzaczorami !!!
~Tajemnice Zamku Książ
2017-03-22 12:35:42
z adresu IP: (185.63.xxx.xxx)
Ocena: -24
Zainteresowanych innymi tajemnicami zamku, opartymi na faktach i solidnej kwerendzie polecam książki: ZAMEK KSIĄŻ - LEGENDA III RZESZY albo ZAMKI CZOCHA I KSIĄŻ: Tajne kwatery Hitlera czy skarbnice III Rzeszy? Wydawnictwo CB z Warszawy. Plus sporo tam unikalnych zdjęć.
~beck
2017-03-22 10:18:26
z adresu IP: (77.165.xxx.xxx)
Ocena: -4
O jejku
~Rafał Wiernicki
2017-03-22 08:45:02
z adresu IP: (87.204.xxx.xxx)
Ocena: 5
Figura męska została nazwana roboczo "atlantem", gdy jeszcze nie był do końca zdjęty rumosz i korzenie - po oczyszczeniu ukazała się w jego ręce głowa Meduzy - zatem to raczej Perseusz.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.