W Radiu Wrocław rozmawiamy o Brexicie [PUBLICYSTYKA]

Tomasz Sikora, Natalia Mrozek, GN | Utworzono: 2017-03-29 18:01 | Zmodyfikowano: 2017-03-29 18:01
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: Bankenverband - Bundesverband deutscher Banken/flickr.com (Creative Commons)

Wielka Brytania uruchamia dziś artykuł pięćdziesiąty Traktatu Lizbońskiego, czyli rozpoczyna wychodzenie z Unii Europejskiej.

W Radiu Wrocław graliśmy dzisiaj piosenki nieanglojęzyczne, zamiast z Londynu nasz program popołudniowy prowadziliśmy z Lądka, ale czas porozmawiać na poważnie. Co czeka nas po Brexicie? Odpowiedzi poszukamy dziś wieczorem w publicystyce Radia Wrocław. Na program zaprasza Tomasz Sikora.

Brexit budzi wśród Brytyjczyków wiele emocji. Ci, którzy od lat mieszkają w Polsce nie odnoszą się do tych zmian pozytywnie.

Czytaj więcej: Brexit okiem wrocławskich Brytyjczyków [POSŁUCHAJ]

W naszym województwie jest obecnie 108 osób, które legitymują się obywatelstwem brytyjskim. Brytyjczycy są też drugą, po Niemcach, grupą obcokrajowców, którzy odwiedzają Dolny Śląsk. W całej Polsce jest ich ponad 1000.

Za dwa lata, zgodnie z zapisami traktatowymi, Wielkiej Brytanii już we Wspólnocie nie będzie. Można wprawdzie przedłużyć negocjacje, ale dziś w Unii nie ma chętnych. Bruksela zapewnia, że do rozmów jest przygotowana, ma nawet ich plan. Wśród najważniejszych spraw do wynegocjowania są pieniądze. Prawie 60 miliardów euro - taka jest szacowana dziura w unijnym budżecie po wyjściu Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TEŻ: Cały czas mam nadzieję, że Wielka Brytania nie wyjdzie z Unii. Rozmowa z Kornelem Morawieckim

Dlatego Unia chce, by Londyn nawet po Brexicie wpłacał pieniądze do wspólnego budżetu, rozpisanego do 2020 roku, zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami. - Nie ma żadnej kary, ani opłaty za wyjście z Unii, ale są rachunki do wyrównania - mówił przed kilkoma dniami Michel Barnier, który w imieniu Unii będzie prowadził rozmowy w sprawie Brexitu. Negocjowane będą także prawa obywateli Unii Europejskiej żyjących na Wyspach, w tym prawa około miliona Polaków oraz prawa Brytyjczyków mieszkających we Wspólnocie. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama