Rozpoczyna się 53. Jazz nad Odrą! Wielkie święto muzyki we Wrocławiu

Grzegorz Chojnowski, Michał Kazulo | Utworzono: 2017-04-26 16:42 | Zmodyfikowano: 2017-04-26 16:42

Muzyk wystąpi w kwintecie, m.in. z polskimi instrumentalistami Darkiem Oleszkiewiczem i Piotrem Wojtasikiem w 50. rocznicę śmierci ojca, w jego repertuarze. Ale na początek inauguracyjnego dnia, o 19:00, sekstet Kamila Piotrowicza - mówi Marek Dudek z Rady Artystycznej festiwalu:


Na koniec dzisiejszego dnia koncert tria Tomasza Wendta, któremu towarzyszyć będzie Atom String Quartet. Wstęp na ten występ (od 23:00) jest wolny. Potem - jak zawsze - wieńczące jazzowy dzień Jam Session. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Sztuki Impart. 

Co dalej?

W programie festiwalu nie zabraknie kobiecej reprezentacji. Z jazzowym trio zagra saksofonistka i flecistka Tia Fuller (27 kwietnia) znana m.in. ze współpracy z wielką gwiazdą r'n'b Beyonce. Dzień później, na scenie Impartu wystąpi wybitny jazzowy improwizator, perkusista Jeff „Tain” Watts. Wisienką na torcie w jazzowym menu będą sobotnie koncerty. Leszek Możdżer zagra z laureatem ubiegłorocznej Grand Prix – grupą Skicki-Skiuk, a na scenie teatralnej pojawi się wschodząca gwiazda, amerykański perkusista Kendrick Scott.

Program główny to także projekty specjalne wrocławskich jazzmanów. Z Piotrem Baronem wystąpi Gary Smulyan, a Marek Napiórkowski przedstawi międzynarodowy kwartet WAW-NYC. W sali kameralnej dziewięć zespołów konkursowych ubiegać się będzie o Grand Prix 2017 i nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Nocą prezentować się tam będą zwycięzcy wiodących polskich konkursów jazzowych: Mateusz Smoczyński (Konkurs im. Seiferta), Tomasz Chyła Quintet (Jazz Juniors) oraz Paweł Kaczmarczyk jako Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio.

Niedzielny finał. Światowy Dzień Jazzu Polskiego, jazz… na Odrze i giełda fonograficzna

Finałem tegorocznej edycji festiwalu będzie Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Pod hasłem POLISH JAZZ – YES!, korzystając ze znamiennego tytułu najnowszej płyty Zbigniewa Namysłowskiego, świętować będziemy finał 53. edycji Jazzu nad Odrą. – Wszystkie festiwalowe sceny oddajemy polskim artystom jazzowym. Chcemy, aby Jazz nad Odrą stał się ambasadorem polskiej muzyki jazzowej za granicą – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny festiwalu.

 

Od wczesnego popołudnia do późnej nocy na scenach Impartu i w Przestrzeni Kreatywnej na placu Społecznym wystąpi kilkanaście znakomitych polskich zespołów. Wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski Quintet, Piotr Wojtasik z Tribute to Akwarium, Eskaubei & Tomasz Nowak Quartet ft. Mr. Krime, Magda Zawartko i Grzegorz Piasecki, Jachna/Tarwid/Karch Trio, a także Tęgie Chłopy. Kuba Stankiewicz z zespołem Echoes of Heroes zaprezentuje swój najnowszy projekt Music of Henry Mancini, a Zbigniew Lewandowski przedstawi specjalny program poświęcony genialnemu perkusiście Buddiemu Richowi.

W Światowy Dzień Jazzu Polskiego muzyka zabrzmi nie tylko nad, ale także na Odrze. Od godziny 10:00 do 18:00, na trzech statkach usłyszeć będzie można jazz grany na żywo. Zespoły: Harmony Trejo, Jazzu i MRL Trio uprzyjemniać będą 50-minutowe rejsy rozpoczynające się i kończące w Przystani Kardynalskiej. Bilety dostępne będą przy wejściu na pokład.

Niedziela, 30 kwietnia, to także wielki dzień dla kolekcjonerów muzyki. W ramach organizowanej na Mazowieckiej 17 giełdy fonograficznej, będzie można nabyć płyty CD, winyle i kasety, poznać muzyczne i wydawnicze nowości, powymieniać się krążkami oraz porozmawiać o muzyce. W Imparcie będzie działał też festiwalowy boutique De’Moliki z gadżetami festiwalowymi i płytami artystów festiwalu. Giełda rozpocznie się o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

Codziennie, po koncertach programu głównego, w klubie Autograf odbywać się będą jam sessions z udziałem artystów tegorocznej edycji Jazzu nad Odrą. Wstęp wolny.



Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.