Uczczą 210. rocznicę bitwy pod Strugą

Gregor Niegowski, mat. prasowe, GN. | Utworzono: 2017-05-05 13:40 | Zmodyfikowano: 2017-05-05 13:47
Uczczą 210. rocznicę bitwy pod Strugą - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

"Ale gadki! W jednym momencie konnica pruska, dragony, huzary, bośniaki na łeb, na szyję, w drzazgi! Wgnietli toto impetem jedno w drugie, że ich własne konie stłamsiły, skłuli piechotę lancami, wyłupali jak oko dwanaście armat ze środka szyku i odstawili w tył, poza swoją linią, dwanaście wozów kiesonowych to samo, cztery tysiące piechurów w niewolę i wszystkie, jakie ino były, bagaże. Dowódca tych Prusaków, jakisi ta Anhalt, na koniu w te pędy uciok. Dwóch pacierzy by nie zmówił, jużci było po całej batalii. Broń piechurów w kozły złożona, jeźdźcy na ziemi, łapy po boku. Nim się dzień wysoki podniósł, już ułani siadali na koń, żeby do Lignicy iść spać. Dopiero jak ze wszech piersiów buchnie nasza pieśń! Za to wszystko ich ten Hieronim tak pokochał. Pójdą tera gościńcami..."

(Stefan Żeromski, "Popioły", fragm. rozdz. 42.)

Tak walczyli ułani z okresu kampanii napoleońskiej... Walczyli za wolną Rzeczpospolitą! Chcąc upamiętnić bohaterską postawę, heroiczną walkę i oddane życie za suwerenność, w tym roku obchodzimy 210. rocznicę Bitwy pod Strugą (Adelsbach).

Z tej okazji Gmina Stare Bogaczowice, Miasto Szczawno Zdrój, Pałac Struga oraz Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. zapraszają na biwak historyczny, który odbędzie się w dniach 12-14 maja. Organizatorzy zaplanowali w tym czasie szereg atrakcji, a wśród nich: uroczysty apel pod pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej, przemarsz regimentów ulicami Szczawna Zdroju, projekcja filmu "Popioły" reż. A. Wajdy, inscenizacja "Bitwy pod Strugą" na polach w sąsiedztwie pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej, wzdłuż drogi Struga-Szczawno Zdrój, prezentacja XIX-wiecznego obozu wojskowego, pokaz życia obozowego oraz zwiedzanie obozu regimentów przy Pałacu Struga. W biwaku historycznym pod nazwą "Bitwa pod Strugą" wezmą udział profesjonalne Grupy Rekonstrukcji Historycznej epoki napoleońskiej na Dolnym Śląsku. Okres, jaki obejmie biwak historyczny to lata 1806 do 1813. Zostały zaproszone Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Polski, Czech, Niemiec. Kanwą biwaku historycznego w Strudze jest potyczka z 15 maja 1807 roku na Czerwonym Wzgórzu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.