Radio Wrocław Kultura: nowamuzyka #16 (08.05 - 14.05)

Radio Wrocław Kultura | Utworzono: 2017-05-10 15:30 | Zmodyfikowano: 2017-05-10 15:30
A|A|A

Radio Wrocław Kultura: nowamuzyka #16 (08.05 - 14.05)

W tym tygodniu gramy 50/50 - z Polski, ze świata i w hołdzie wielkim artystom.

RENATA PRZEMYK – Odchodzi Aleksandra

Teksty Leonarda Cohena, które na stałe przeniknęły do DNA współczesnej kultury, odczytane zostały przez Daniela Wyszogrodzkiego, muzycznej reinterpretacji podjął się Krzysztof Herdzin, a zaśpiewała - jak zwykle przejmująco - Renata Przemyk. Utwory wybrane przez artystkę, wykonane zostały w czasie spektaklu „Boogie Street” w Teatrze Starym w Lublinie w 2016 r. Taki jest też  tytuł albumu, będącego zestawem pieśni z dwóch płyt Kanadyjczyka: „Ten New Songs” oraz „Dear Heather”.


BISQUIT – Samuraj

To jedna z piosenek pochodzących z „Nagiego króla” - nowego album grupy Bisquit, który ukazał się w marcu nakładem wydawnictwa Muzyka Powiśle.

To już czwarty krążek zespołu, zdecydowanie bardziej dynamiczny i „gitarowy” niż dotychczasowe poczynania zarejestrowane w studiu.


MITCH & MITCH, KASSIN – Perseguiçao

Inspirowany brazylijskim słońcem album „Visitantes Nordestinos”, to efekt współpracy Mitch & Mitch z jak sami mówią „brazylijskim Zbigniewem Wodeckim” - producentem i muzykiem Alexandrem Kassinem (m.in. Gal Costa, Marcos Valle, Giles Peterson).

Z 30 minut muzyki instrumentalnej, przesyconej duchem Caetano Veloso i tropikalnej psychodelii, wybraliśmy wybuchowe te 3 najbardziej wybuchowe.


BOOGARINS – Elogio a instituição do cinismo

Boogarins to reprezentanci Kraju Kawy w kategorii współczesna psychodelia. Przeplatające się gitary Dinho Almeidy i Benke Ferraza wraz z narkotyczną wokalizą - to wyróżniki ich brzmienia.


ALGIERS – The Underside Of Power

Po kapitalnym debiucie, Algiers na 23 czerwca zapowiedzieli kolejny atak. Album „The Underside Of Power” po raz kolejny ma być autorskim miksem gospel, punkowej werwy i nieszablonowo potraktowanego soulu. Za całość odpowiada Randall Dunn, producent zarówno świetnego noir pop Marissy Nadler jak i dronowego zgiełku Sunn O)))). Płytę zapowiada tytułowy, buntowniczy gospel, do którego zrealizowano mocny teledysk.


BONNIE PRINCE BILLY – Mama Tried

Na koniec lirycznie. Zmarły w minionym roku Merle Haggard, obok Willie Nelsona uważany był za założyciela i najważniejszego przedstawiciela sceny country. I podobnie jak Reanata Przemyk złożyła hołd Cohenowi, tak i Will Oldham, posługujący się pseudonimem Bonnie Prince Billy, postanowił zmierzyć się z 16 klasykami muzyki amerykańskiej. Ale tego utworu na płycie „Best Troubador” nie znajdziecie...

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama