Muzyczne Archiwum: DR. JOHN, The Night Tripper, „Gris – Gris”

Jerzy Węgrzyn | Utworzono: 2017-05-19 19:21 | Zmodyfikowano: 2017-05-19 19:21
A|A|A

Piątek 20.00 – 21.00, Jerzy Węgrzyn

Gdy przystępował do nagrywania swego debiutanckiego albumu, był już na dobrą sprawę muzycznym weteranem. I nikt nie znał go jeszcze jako Doktora Johna. Naprawdę nazywał się Malcolm John Rebennack, ale wołano na niego Mac. W branży robił już wszystko, co można tam robić. Był więc muzykiem sesyjnym, producentem, łowcą talentów oraz autorem piosenek wykonywanych przez innych artystów.

Album, którym objawił się światu jako samodzielny twórca z nowym scenicznym imieniem, początkowo wcale nie miał być jego autorskim dziełem. Mac rozmyślał nad projektem poświęconym mitycznej postaci nowoorleańskiej kultury voodoo. John Montenet żył w XIX wieku i to o nim mówiono „Dr. John”. W jego postać miał wcielić się na płycie inny artysta, Mac miał jedynie nadzorować projekt. Ale, gdy nie udało mu się znaleźć chętnego, sam podjął się i tej roli. Jak się okazało, tak dobrze się w niej odnalazł, że nowe sceniczne imię zostało mu na resztę kariery.

A wtedy, w 1968 roku nagrał album, który do dziś brzmi, jak żaden inny zrealizowany wcześniej bądź później. Zapraszam na niezwykłą godzinną wizytę u Doktora.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama