Przygarnę małe kotki... jako pokarm dla węża

Dorota Czubaj, pk | Utworzono: 2017-06-09 09:04 | Zmodyfikowano: 2017-06-09 09:04
A|A|A

wikipedia/Tomasz Bienias/CC 3.0

"Przyjmę małe kotki w każdej ilości" - takie ogłoszenie powinno wzbudzić nasz niepokój. Przełom maja i czerwca to okres, w którym rodzi się masa kociąt, dlatego na portalach coraz częściej można znaleźć informację, że właściciele kotów z Wrocławia i okolic szukają domu dla młodych. Niestety nie każde ręce, w które oddajemy młode kocię, są dobrymi rękami ostrzega Edyta Gal z wrocławskiej fundacji Koci Zakątek:

- Nasza fundacja i inne organizacje wielokrotnie zetknęły się już sytuacjami, że takie kocięta mogą służyć jako pokarm dla drapieżnych zwierząt. Często są to malutkie, ślepe mioty - mówi Edyta Gal.

- Kilka lat temu miałam do czynienia z taką historią, że mieszkaniec Ołbina miał węża i płacił okolicznym dzieciom po pięć złotych, za przynoszenie mu kociąt. Niestety nigdy nie udało się ustalić adresu tej osoby - dodaje.

Najlepszym rozwiązaniem by nie dochodziło do tego typu sytuacji jest sterylizacja - mówi właściciel dwóch kotów Piotr Zawadzki:

- Wielokrotnie spotkałem się z przypadkami, że ludzie nie sterylizują swoich kotów i później mają problem z pozbyciem się małych.

Jeśli ogłoszenie wyda nam się podejrzane zawsze możemy skontaktować się z organizacjami, które pomagają kotom. Informację można też złożyć na policję jako znęcanie się nad zwierzętami lub uśmiercanie ich w niehumanitarny sposób. Kilka lat temu za karmienie pytona kociętami skazana została osiemnastolatka z województwa małopolskiego.

Oddając kocięta zawsze można poprosić o organizacje pro-zwierzęce lub poprosić o pokazanie miejsca, w którym będzie żyło młode.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~aquarius
2017-06-13 19:55:29
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 6
ŻADEN SZANUJĄCY SIĘ HODOWCA WĘŻY NIE KARMI SWOICH ZWIERZĄT KOCIĘTAMI. Po pierwsze jest to nie etyczne, są zwierzęta celowo hodowane jako karma dla węży. Po drugi taki zwierzak niewiadomego pochodzenia jest potencjalnym źródłem zakażenia patogenami. Opisywane w tym artykule kocięta są potencjalnymi nosicielami chorób pasożytniczych i bakterii które mogą być niebezpieczne dla węża. Po trzecie istnieje trend karmienia węży martwymi zwierzętami karmowymi (nie różni się to od kupienia kurczaka, czy mięsa w sklepie mięsnym). Nie można całego środowiska oceniać przez pryzmat paru osób dla których zakup węża jako zwierzęcia domowego był tylko kaprysem, a nie kwestią odpowiedzialnego wyboru. Bo oprócz zapewnienia odpowiedniego terrarium dla zwierzęcia trzeba się liczyć z tym, że będzie trzeba zapewnić zwierzęciu karmę odpowiednią dla niego. Wśród ludzi posiadających koty, znajdzie się też osoby zajmujące się swoimi pupilami w sposób nieodpowiedzialny, nie sterylizujące zwierząt, karmiące je byle czym bo przecież "kot zje wszystko". Nie różnią się osoby wypuszczające koty domowe na zewnątrz i cieszące się z przyniesionych w prezencie zabitych przez czworonożnego pupila ptaków, gryzoni od barbarzyńców karmiących kociętami węże. Jedni i drudzy nie powinni mieć zwierząt w domu do momentu, aż nie nauczą się jak o nie dbać.
~gosienka88
2017-06-11 22:52:55
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nigdy w życiu bym nie oddała takiej osobie z ogłoszenia żadnego kociaka czy szczeniaka przecież to od razu widać że coś tu jest nie tak :/kiedyś miałam taką sytuację że babka chciała zabrać o de mnie kociaka nie dostała bo po pierwsze było podejrzane to co pisała że jakby mi zostały jakieś kociaki to z przyjemnością przygarnie jeszcze 3:/dlatego jak oddawalam kotki to sprawdzalam im domki i podpisywalam umowę z przyszłymi właścicielami :)teraz moje kotki są już wysterylizowane i nie muszę się martwić o los kociąt ...Ludzie powinni sterylizować zwierzaki nie było by tego wszystkiego tych cierpień bezbronnych zwierząt tyle się teraz słyszy o tych porzuceniach i wogule :/a co do węży nie powinny być trzymane w domach powinny żyć na wolności bo taka ich natura :/
~Lola
2017-06-11 22:21:43
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 0
Biedne maleństwa.. .
~Ab2
2017-06-11 08:13:52
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 2
Ci co maja weze to niech je karmia swoimi dziecmi a nie kocietami.Trzymanie weza w domu to jest zboczenie unyslu
~BEA
2017-06-11 01:54:32
z adresu IP: (91.212.xxx.xxx)
Ocena: 4
Śmiem twierdzić, ze tylko psychopaci trzymają węże w domu. I upajają się widokiem karmienia żywymi ssakami. Koszmar!!!! Bałabym się takich ludzi...
~김정은
2017-06-11 01:44:04
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: -2
co to za roznica czy waz zje kotka czy kot zmielona swinie?
~1543
2017-06-10 22:23:26
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 2
Szkoda że węże to nue rośliniżercy
~Jola
2017-06-10 10:35:26
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
Lepiej żeby kotki jadły węże niż żeby je gospodarze topili.
~Jack
2017-06-09 22:39:08
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 10
To straszne, że węże pożywiają się także kotami. Czy nie można wydać jakiegoś dekretu, aby węże żywiły się np płatkami owsianymi i kalarepą?
~Kek
2017-06-09 18:41:36
z adresu IP: (107.167.xxx.xxx)
Ocena: 4
Nie sądziłem, że mój troll temat na kafeterii, tak bardzo do bólo oczywisty, zajdzie tak daleko. Zrobiony we wrześniu 2016, czyli ktoś musiał się nieźle naszukać po kafeterii aby go odkopać xD
~Terefere
2017-06-09 18:31:30
z adresu IP: (83.6.xxx.xxx)
Ocena: 5
No tak bo lepiej żeby małe kotki trafiły do jakiejś zafajdanej dziury gdzie będą bite przez dzieci, kopane i głodzone przez dorosłych a potem wywalone na hasiok do lasu tudzież jeszcze bardziej będą przepełniały schroniska :)
~Konrad
2017-06-09 17:29:51
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 4
O proszę jakie ładne usuwanie komentarzy o odmiennym zdaniu. Nawet jednego przekleństwa czy obrazy w moim poście nie było...
~emil
2017-06-09 16:44:28
z adresu IP: (89.238.xxx.xxx)
Ocena: -5
Też uważam, że to straszne, żeby kupować kocięta czy szczenięta, bo przecież również zdarzają się takie przypadki i rzucać na pożarcie. Jeżeli chcesz mieć węża, proszę bardzo. Ale za tym idzie odpowiedzialność. Jeżeli jest to wąż, którego kupiłeś legalnie, to pewnie jest od hodowcy. Czyli już rodzice tego gada zostali przyzwyczajeni do "przygotowanego pokarmu". Karm go mięsem, ale nie żywym. Kup w mięsnym skrzydełka, znajdź rolnika, który ma zwierzęta i umów się z nim na dostawy MIĘSA tzn już zabitego w celach konsumpcji (jeżeli chcesz z piórami, sierścią i kośćmi) albo zapytaj weterynarza. To po pierwsze. Po drugie, a propos ludzi którzy rzekomo nie byli atakowani. Obejrzyjcie kilka programów przyrodniczych o właścicielach takich zwierzątek. Jeżeli Twój wąż jest duży i kładzie się obok Ciebie, wzdłuż Twojego ciała, to możesz być pewny jednego - ma na Ciebie ochotę. W ten sposób wąż sprawdza, czy już da radę Cię połknąć, czy się zwyczajnie w nim zmieścisz. A jeżeli kupujesz zwierzęta z przemytu czy nielegalnej hodowli, to lepiej się nie skarż, że Cię coś ugryzło czy zaatakowało, bo na to też się znajdzie paragraf.
~Komentarz został usunięty
2017-06-09 16:42:44
z adresu IP: (89.238.xxx.xxx)
Ocena: 6
Komentarz został usunięty
~rwer
2017-06-09 16:42:03
z adresu IP: (89.238.xxx.xxx)
Ocena: 2
A więc kotki i pieski są ojoj cacy, i nikt nie zwraca uwagi na miliony mordowanych kurczaków czy świń, albo cielaków (wołowina cielęca) aby tworzyć karmy dla tych padlinożerców, ale jak ktoś kupuje młode kocięta, KTÓRE PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ zostały by albo bezdomne i zdziczałe, albo by pozdychały w przepełnionych schroniskach, jako pokarm dla drapieżnego pupila, to już jest afera i po sądach, lincze publiczne i wszystko....
~eeeee
2017-06-09 16:41:16
z adresu IP: (89.238.xxx.xxx)
Ocena: -3
@adam trzymanie w domu psa jest bardziej niebezpieczne niż węża, pokaż mi przykład że kogoś zabił boa to ja ci pokażę co najmniej 10 przykładów śmiertelnych pogryzień przez psa... Nasza polska to kraj kretynów wypowiadających się na temat na który nie mają zielonego pojęcia...
~Komentarz został usunięty
2017-06-09 16:12:54
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: -3
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2017-06-09 15:48:12
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: -4
Komentarz został usunięty
~Paula
2017-06-09 15:32:44
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 3
Jak masz psa czy kota w domu i karmisz go suchą karmą to myślisz, że w niej jest sama sałata? Przecież posiadając psa czy kota też przyczyniasz się do cierpienia innych istot takich jak krowa, świnia, kurczak i inne, i to w dodatku w okrutniejszy sposób. Temat karmienia naszych pupili innymi żywymi zwierzętami bądź martwymi pewnie będzie nawet za wiele lat nie do rozwiązania, tak samo jak jedzenie mięsa przez ludzi co przyczynia się do cierpienia miliardów zwierząt. Ale trzeba pamiętać, że pies czy kot zostały udomowione i to człowiek wpłynął na cechy i wygląd tych zwierząt... z tego co mi wiadomo np. wąż nie jest zwierzęciem domowym. Ludzie powinni się opamiętać i nie trzymać w domach zwierząt dzikich bo tylko igrają z losem i nie są w stanie zapewnić im odpowiednich warunków przez to zwierzęta te się męczą.
~eeeee
2017-06-09 15:25:26
z adresu IP: (89.238.xxx.xxx)
Ocena: 2
Też karmie swojego pytona małymi szczeniaczkami i koteczkami
~wegetarianka
2017-06-09 14:53:27
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 4
Nie rozumiem, co jest złego w karmieniu węża. Do tego jeszcze ślepymi kociętami, przecież to nawet lepiej niź dorosłymi szczurami! To jest dla takich ślepych, ledwo co urodzonych istot bardzo humanitarna śmierć, podobna do naturalnej. Przecież zwierzęta zjadają inne zwierzęta bezustannie, i tylko my, ludzie, i ewentualnie nasze udomowione zwierzęta, możemy tego uniknąć, przechodząc na dietę wege. Jestem wegetarianką od 25 lat. Nie jestem jednak oderwana od rzeczywistości, jak pseudo obrońcy zwierząt, którzy są tylko obrońcami psów, kotów i ewentualnie koni lub innych "eleganckich" lub "milusich" zwierząt, a kompletnie nie rozumieją praw przyrody i...rzeczywistości. To czym ma się karmić drapieżnego węża, ciągniętą na sznurku kocią karmą?!
~LogikaPodpowiada
2017-06-09 14:43:42
z adresu IP: (85.221.xxx.xxx)
Ocena: 2
Aha czyli węże to już można mieć tam gdzie światło nie dochodzi? Cóż za tolerancja.
~Bartek
2017-06-09 14:42:28
z adresu IP: (188.114.xxx.xxx)
Ocena: -1
Niech cie szlag Oggy and the Cockroaches - A Streetcar on the... przez OggyOfficial
~ludzie to idioci...
2017-06-09 14:36:07
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 6
Najpierw kupują sobie sierściucha obszczańca, później puszczają śmierdziela na osiedle tam śmierdziel poluje na ptaki, myszki, zajączki gdzieś na łąkach. Oczywiście śmierdziela nie sterylizują bo to wbrew naturze a jak ktoś chce zgodnie z naturą zrobić z kociąt pożywienie dla węża to nagle hurr durr, znęcają się nad zwierzętami! Zwierzę domowe ma być w domu! A jak ktoś ma problem z małymi kociętami to warto pomyśleć o sterylizacji.
~wielbicielka kotów
2017-06-09 13:15:33
z adresu IP: (83.31.xxx.xxx)
Ocena: 5
Niech cie szlag trafi
~Piotrek
2017-06-09 13:11:33
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -1
Na przyszłość wpiszcie numer telefonu lub maila w wyszukiwarkę facebook to dostaniecie informację kto na ten numer ustawił przypomnienie hasła lub na konkretnego maila.
~Baran
2017-06-09 13:04:11
z adresu IP: (89.174.xxx.xxx)
Ocena: -2
Zasadniczo o ile karmiąc kociakami swojego węża nie pozwala mu ich pożerać żywcem i uśmierca je nie męcząc ich to czemu nie? Lepsze to niż żeby latały samopas, rozmnażając się bez kontroli albo do wora i do jeziora. Tak to zawsze jakiś pożytek. Z drugiej jednak strony jakbym ja już miał oddawać kotki to wolałbym wiedzieć poco ludziom są one potrzebne. Na ogłoszeniu powinna być informacja, że gość potrzebuje małych zwierząt dla swojego węża, a nie tak oszukiwać ludzi.
~moja opinia
2017-06-09 13:02:53
z adresu IP: (87.101.xxx.xxx)
Ocena: 11
Każde zwierze ma prawo bytowania,jedzenia itd ale nikt mi nie wmówi że hodowanie gadów w domu jest normalne... są zwierzaki które zwyczajnie nie mogą funkcjonować w świecie człowieka nie można porównywać egzotycznego gada z psem czy kotem...Przykład dziewczyna która również miała w domu węża rozmawiała z nim,dobrze karmiła po prostu dbała jak mogła nagle wąż zaczął się inaczej zachowywać był apatyczny i jak się okazało szykował się na zjedzenie jej stąd jego ,,ścisła dieta,, którą sam sobie narzucił xD dziewczyna była w ciężkim szoku kiedy specjalista wyjaśnił zachowanie jej ,,PUPILA,, każdy ma swój gust ale węże,żółwie,kameleony itd powinny żyć w swoich warunkach.Trzeba być bardzo odważnym albo bardzo bardzo głupim i nieuświadomionym pewnych zagrożeń względem siebie lub osób żyjących w naszym otoczeniu.Co do karmienia kotami małymi sama mam dwa nigdy nie słyszałam o tym ale dla mnie fakt posiadania takiego gada w domu i karmienia go małymi kotami jest nie do zaakceptowania i wręcz jest to dla mnie straszne i taki ,,pacjent raczej ma problemy psychiczne jak bawi się w dom z wężem,,nigdy nie popierałam zwierząt w cyrkach,zoo bo mają swój świat z którego zabrał je człowiek by spełniać swoje zachcianki...
~Anonimowa
2017-06-09 11:58:40
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
To nienormalny człowiek!!! A żeby Cię...!!! I Twojego węża!!!
~Nihl
2017-06-09 11:52:37
z adresu IP: (81.106.xxx.xxx)
Ocena: 10
zacytuję mojego znajomego: "...a kotki to na marchewce żyją? Z tego co wiem to trzeba zabić świnię albo kurczaka by nakarmić te słodkie kiciusie "
~dzi
2017-06-09 11:20:23
z adresu IP: (188.252.xxx.xxx)
Ocena: 7
A co w tym złego? Czym to się różni od nakarmienia myszą?
NA ANTENIE
KatarzynaGórna-Drzewosz
Katarzyna Górna-Drzewosz
 06:00 - 09:00
Poranek z Radiem Wrocław
Zapraszamy