Wrocław ma nowego ordynariusza prawosławnego

Michał Kazulo | Utworzono: 2017-06-18 13:30 | Zmodyfikowano: 2017-06-18 13:00
A|A|A

Dzisiaj we Wrocławiu odbył się ingres nowego biskupa prawosławnego Jerzego. Jak mówi proboszcz parafii Cerkwi Prawosławnej pw. Narodzenia NMP we Wrocławiu, Jerzy Szczur - Od czasu śmierci duchownego Jeremiasza, katedra była wdową. Tradycja nakazuje, by przez 40 dni trwającej żałoby nie dokonano nowego wyboru. Dopiero po upływie tego czasu, powołuje się nowego ordynariusza. Tym zostać ma biskup Jerzy:

- Jest to wydarzenie bez precedensu ponieważ dość rzadko, odbywają się ingresy, ponieważ funkcja biskupa diecezjalnego jest dożywotnio sprawowana. 

Jest to kolejny etap w funkcjonowaniu diecezji.Wrocław ma się z czego cieszyć, bo przychodzi człowiek młody, ale dużym bagażem doświadczeń- mówi Szczur:

- Wybitny teolog, człowiek, który ma już, pomimo młodego wieku, renomę międzynarodową.

Moment ingresu czyli wprowadzenia na katedrę prawosławnych biskupów wrocławskich i szczecińskich odbywa się w czasie boskiej liturgii. Dzisiaj przybyli też wszyscy hierarchowie Kościoła. Dwóch najstarszych z nich, w odpowiednim momencie nabożeństwa posadziło na tronie biskupim nowego ordynariusza. Od tego momentu otrzymuje on błogosławieństwo.

Przez cały tydzień trwały przygotowania do podjęcia go w naszej świątyni - mówi proboszcz Cerkwi Prawosławnej pw. Narodzenia NMP we Wrocławiu, Jerzy Szczur, który nie ukrywa, że to dla niego wielkie przeżycie. 

- Tak po ludzku mam stres, ufam, że skoro nie robimy tego dla siebie, ale dla wiernych, więc z Bożą pomocą dokona się wszystko, tak jak być powinno. 

Wszystko przebiegło bez problemów, a wyglądało tak: 

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY: 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama