Kopalnia Turów obchodzi 70-lecie istnienia pod polską administracyjną

Piotr Słowiński, GN | Utworzono: 2017-06-19 21:03 | Zmodyfikowano: 2017-06-19 21:05
Kopalnia Turów obchodzi 70-lecie istnienia pod polską administracyjną - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów obchodzi 70-lecie funkcjonowania pod polską administracją. W 1947 roku, w czerwcu, polskim władzom kopalnię nazywającą się wtedy Graniczna, przekazały władze radzieckie. Od tamtego czasu kopalnia jest unowocześniana i niemal bez przerwy prowadzi wydobycie. Jednym z najstarszych obecnie pracowników Turowa jest Włodzimierz Gębuś, który już jako dziecko, przez ojca górnika, był zabierany do ogromnej odkrywki:

- To było bardzo dawno, bo ja jestem tylko 2 lata młodszy od węgla brunatnego, tzn. od kopalni. Wziął mnie tutaj mój ojciec i mówi: "tutaj pracował twój dziad, pracuje ojciec i ty synu pracował tu będziesz". Nie wyobrażałem sobie innej pracy poza górnictwem - mówi Włodzimierz Gębuś.

Kopalnia dawała szansę na własne mieszkanie, dobre zarobki, możliwość awansu i dalszej edukacji.

Dwóch synów Włodzimierza Gębusia kontynuuje tę tradycję. Mają szanse pracować w Turowie do połowy XXI wieku, bo na tyle szacowane są złoża węgla i do tego czasu ma pracować budowany właśnie, nowy blok energetyczny.

Obecny w czasie uroczystości wiceminister energetyki Andrzej Piotrowski podkreślił, że jako kraj nie możemy zrezygnować z energetyki opartej na węglu, choć musimy się starać by była jak najmniej uciążliwa dla środowiska:

- Wyjściem jest wykorzystanie węgla w sposób racjonalny. Uzupełnianie go, tak żebyśmy spełniali standardy emisyjne innymi źródłami - mówi wiceminister Piotrowski

Wiceminister podkreślił też, że musimy wykorzystując wiedzę naszych inżynierów zagospodarować odpady z energetyki, zarówno odpadowe ciepło jak i np. gips, związki azotu, a nawet dwutlenek węgla.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.