Weekend nagród dla filmów z Dolnego Śląska

Jan Pelczar | Utworzono: 2017-07-10 10:50 | Zmodyfikowano: 2017-07-10 10:50
A|A|A

Wrocławiankę Paulinę Ziółkowską nagrodzono specjalnym laurem festiwalu „Kameralne lato”. 5 tysięcy złotych od PiSF dostała za film „O matko” – animację o relacji nadopiekuńczej matki i syna. Na festiwalu w Radomiu wyróżnienia zdobyły „Najpiękniejsze fajerwerki ever” o młodzieży z europejskiego miasta, która nagle musi zmierzyć się z wojną- film wrocławianki Aleksandry Terpińskiej. To trzy nominacje do nagrody imienia Janusza Machulskiego dla najlepszych dzieł kina niezależnego - Terpińską nominowano za reżyserię, Michała Dymka za zdjęcia, a Magdalenę Chowańską za montaż. Wcześniej „Fajerwerki” nagradzano m.in w Cannes i Koszalinie. We wtorek po 21:00 w Surowcu przy Ruskiej 46A wrocławska otwarta premiera filmu.

Na festiwalu w Karlowych Warach w miniony weekend zwyciężyły między innymi aktorki filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze: Jowita Budnik i Eliane Umuhire zdobyły Kryształowe Globy za role w dramacie o ludobójstwie w Rwandzie. Film częściowo powstawał na Dolnym Śląsku.

Z kolei na festiwalu filmów sensacyjnych w Kołobrzegu (VI Suspense Film Festival) nagrodę publiczności zdobył film Mariusza Gawrysia „Sługi boże”, nakręcony we Wrocławiu. Kryminał triumfował także w konkursie dla debiutantów. Przed rokiem „Sługi boże” wygrały w Gdyni Złotego Klakiera, także nagrodę publiczności.

W tym roku w Kołobrzegu jedno z wyróżnień od widzów powędrowało do Mariusza Paleja dzięki filmowi „Za niebieskimi drzwiami”. Familijny obraz z mroczną historią zdobył uznanie widzów, choć został wyświetlony poza konkursami. Adaptację bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego nakręcono na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama