Wielki jubileusz - Giełda Piosenki Studenckiej już po raz 50! [ARCHIWALNE FILMY]

RW, jk | Utworzono: 2017-07-28 21:50 | Zmodyfikowano: 2017-07-28 21:50
Wielki jubileusz - Giełda Piosenki Studenckiej już po raz 50! [ARCHIWALNE FILMY] - fot.screen z YT
fot.screen z YT

Swoje początki wiąże z Giełdą wielu znakomitych wykonawców. Należy do nich Wolna Grupa Bukowina, Jerzy Filar i Jacek Cygan, Mikroklimat, Piotr Bakal, Wojciech Gęsicki i wielka rzesza młodszych artystów, którzy pojawiali się na scenach przez ostatnie 49 lat.

Na tegorocznej Giełdzie w 5 koncertach nocnych, 5 koncertach dziennych i 3 koncertach konkursowych wystąpi ponad 100 wykonawców. O ich sentymencie i żywych związkach z Giełdą świadczy fakt, że wszyscy artyści współtworzą ten festiwal, występując zupełnie bezpłatnie, nie otrzymując również żadnych świadczeń (noclegi, zwrot kosztów dojazdu).

Giełda po raz pierwszy będzie trwała tydzień od niedzieli 30 lipca do niedzieli 6 sierpnia. Zaplanowanych jest wiele imprez towarzyszących: rajdy turystyczne, Rajd Retro, konkurs dla dzieci, mecze, recitale uliczne oraz konkurs "Nowe Dzieła". Jest to jedyny taki konkurs, w którym biorą udział gwiazdy festiwalu, a wśród laureatów poprzednich edycji jest m.in. Wacław Juszczyszyn, Sklep z Ptasimi Piórami, Bez Idola, Jerzy Filar, Mikroklimat, Andrzej Mróz, Piotr Bakal i Ryszard Żarowski.

A już w czwartek 3 sierpnia po godz. 21 archiwalny reportaż "Prześliczne muzykowanie" Leszka Zielińskiego z 1971 roku. Zapraszamy!

Festiwal zawsze kończy w pierwszą niedzielę sierpnia. W tym roku wyjątkowo zaczyna się wcześniej i trwa cały tydzień, a liczbę koncertów nocnych z zwiększyliśmy z trzech do pięciu.


Termin imprezy: 30 lipca do 6 sierpnia 2017
Miejsce imprezy: Baza Pod Ponurą Małpą w Szklarskiej Porębie
Wstęp wolny

W szklarskiej co roku spotkają się miłośnicy piosenki studenckiej. Giełda ma wyjątkowy charakter i wyjątkową atmosferę - mówiła niedawno na naszej antenie jej wieloletnia organizatorka Beata Jelonek, zapraszając na tegoroczną edycję:

SPRAWDŹ, KTO WYSTĄPI W TYM ROKU: Oto szczegółowy program

 

HYMN GIEŁDY

Wiatr w dolinie Kamieńczyka
Gnie wysokie drzewa
A wieczorem przy ognisku
Brać studencka śpiewa

Turystyczne pieśni płyną
Gór sławiące wdzięki
W Bazie "Pod Ponurą Małpą"
Na Giełdzie Piosenki

Tradycyjnie w środku lata
między namiotami
Śpiew studencki się przeplata
Z leśnymi dźwiękami

"Góralu czy ci nie żal"
Niechaj nam przeminie
Niech nowymi piosenkami
Giełda zawsze słynie

Turystyczne pieśni płyną
Gór sławiące wdzięki
Znów za rok się zobaczymy
Na Giełdzie Piosenki

Skąd się wzięła Giełda Piosenki Studenckiej?

Latem 1968 roku odbyła się w Szklarskiej Porębie impreza towarzyska, na którą zjechała się niewielka grupa studentów złączonych wspólną ideą śpiewania ,,ogniskowego'' tak popularnego na rajdach studenckich.

W ten sposób rozpoczęła swoją historię jedna z najstarszych, istniejących do dzisiaj, corocznych imprez studenckich. Już wówczas nosiła ona nazwę Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej. Organizacji Giełdy podjęli się Jerzy Szymbor wespół z Tadeuszem Gosem. Impreza odbyła się w bazie Zrzeszenia Studentów Polskich, która już wtedy nosiła nazwę Bazy Pod Ponurą Małpą. Do dzisiaj, chociaż nie bardzo wiadomo skąd się taka dziwna nazwa wzięła, od czterdziestu już lat wszystko pozostało tak jak było. Wszystkie kolejne Giełdy odbywają się w tym samym miejscu i w podobnym stylu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.