Wielki Dzień Pszczół na Dolnym Śląsku

Gregor Niegowski, na podstawie materiałów prasowych | Utworzono: 2017-08-02 14:00 | Zmodyfikowano: 2017-08-02 14:00
Wielki Dzień Pszczół na Dolnym Śląsku - zdjęcia z ogrodbotaniczny.wroclaw.pl
zdjęcia z ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

W niedzielę 6 sierpnia we Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędą się warsztaty, gry i zabawy z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. Oprócz rozrywki celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na znaczenie pszczół dla człowieka i środowiska oraz pokazanie, w jaki sposób możemy pomóc tym zagrożonym owadom.

O czym będzie można porozmawiać podczas Wielkiego Dnia Pszczół (WDP)? Przede wszystkim o tym, ile zawdzięczamy pszczołom, co im grozi i jak możemy im pomóc:

  •  w naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, malinami, czereśniami, dyniami
    i porzeczkami;
  • na ok. 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce zagrożone wyginięciem są aż 222;
    jednym z głównych zagrożeń dla pszczół jest głód. Wokół nas jest coraz mniej przestrzeni, gdzie rosną rośliny dostarczające owadom pożywienie;
  • możemy pomóc pszczołom sadząc wokół nas kwiaty dostarczające owadom pyłek i nektar. Jednak nie każdy kwiat jest odpowiedni – wiele popularnych gatunków, np. bratki, hortensje czy pelargonie, nie zapewnia owadom pokarmu.

Na pytania chętnie odpowie Kasia Dytrych, przyrodniczka, ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom", która będzie obecna w trakcie imprezy we Wrocławiu.

Same obchody WDP także dostarczą ciekawych tematów. Tego dnia w Ogrodzie Botanicznym UW m.in. prelekcje, warsztaty i konkursy. Jedną z atrakcji będzie gra terenowa. Uczestnicy zabawy wcielą się w członków pszczelich oddziałów wysłanych przez królową w poszukiwaniu pokarmu. Gracze będą musieli wykonać szereg misji, wykazać się sprytem i sprawnością fizyczną. Jednak na koniec wszyscy dostaną po małym upominku.

Wielki Dzień Pszczół od godz. 10:00 do 15:00.                                                              

To ogólnopolskie święto organizowane od 2013 r. Oficjalna data to 8 sierpnia, ale często obchody odbywają się w weekend poprzedzający tę datę.  W tym roku w organizacje WDP zaangażowało się prawie 50 instytucji m.in. parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz skanseny.

IMPREZY WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ:

  • Park Narodowy Gór Stołowych, 8 sierpnia, 09:30-17:30

    Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne PNGS, Karłów 10, gmina Kudowa Zdrój

    Spacer “Pszczelim szlakiem” - wycieczka terenowa (ok. 5 km) z 6 przystankami, na których będzie można poznać bliżej różne owady zapylające. Ponadto gra terenowa oraz konkursy i zabawy o pszczołach.
  • Karkonoski Park Narodowy – Bank Genów, 4 sierpnia, od 10:00

    Żywy Bank Genów, ul. Myśliwska 9a, Jagniątków

    Gra terenowa, obserwacje kwiatów pod binokularami, zajęcia plastyczne.
  • Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych - Oddział Jelenia Góra, 8 sierpnia, 9:30-12:30

    Ogród Dydaktyczny DZPK, Kamiennogórska 2, Jelenia Góra

    Zajęcia dla dzieci o pszczołach przy pokazowym ulu i domku dla pszczół, warsztaty plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych.
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, 6 sierpnia, 10:00-15:00, ul. Sienkiewicza 23, Wrocław

    Gra terenowa. Uczestnicy zabawy będą musieli wykonać szereg misji, wykazać się sprytem i sprawnością fizyczną.
  • Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych - Oddział Legnica, 8 sierpnia, 9:00-16:00

    Posesja i boisko, Piotrowice 89, gmina Przemków

    Spotkanie z właścicielem „Pasieki MAJA” z miejscowości Krępa koło Przemkowa, który prowadzi działalność od 1977 r. Zajęcia edukacyjne oraz gry, zabawy i konkursy o charakterze przyrodniczym. Na koniec ognisko z kiełbaskami.

  • Leśny Bank Genów Kostrzyca, 8 sierpnia, Od 9:00

    Arboretum w Banku Genów, Miłków 300, gmina Miłków

    Gry, zabawy i warsztaty związane z pszczołami. Dla najmłodszych - zajęcia plastyczne, starsze dzieci będą przygotowywać ul. Degustacja miodów.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.