Radio Wrocław Kultura: nowamuzyka #24 (01.08 - 13.08)

Radio Wrocław Kultura | Utworzono: 2017-08-02 22:00 | Zmodyfikowano: 2017-08-02 22:00

ARCADE FIRE – Put Your Money On Me

Do niedawna ulubieńcy krytyków, od ostatniego piątku zbierają cięgi. Za zbyt taneczną, nic nie wnoszącą do ich katalogu muzycznych eksperymentów płytę.
Win Butler i spółka nie nagrali jeszcze tak radosnej, bezpretensjonalnej, podbarwionej kołyszącą elektroniką muzyki. Przy Aracde Fire można pokusić się o wyświechtany zwrot, że artyści takiej klasy nie muszą już niczego udowadniać i mogą nagrywać płyty tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji. Ale chyba nie to to chodzi. W wypadku Kanadyjczyków próba poszerzenia własnego pola walki pewnie jeszcze będzie miała miejsce. Może po prostu cieszmy się tymi dźwiękami, a dla chcących i poszukujących czegoś więcej, zawsze czeka tegoroczne The Residents?THIS IS THE KIT – Hotter Colder

This Is The Kit to muzyczny projekt wokalistki i gitarzystki Kate Stables, która w listopadzie ubiegłego roku wraz z zaproszonymi przez siebie przyjaciółmi (Rozi Plain, Jamie Whitby-Coles, Neil Smith i Jesse D Vernon), pod okiem Johna Parisha nagrała materiał na płytę „Moonshine Freeze”. Stables skomponowała muzykę, która udanie zbiera jej folkowe inspiracje, nie będąc do końca odartą z rockowej energii, o czym świadczy „Hotter Colder”.


ALL WE ARE – Youth

To działające w portowym Liverpoolu trio tworzy Norweżka Guro Gikling (wokal i bas), Brazylijczyk Luis Santos (gitara) oraz Irlandczyk Richard O’Flynn (perkusja i wokal). „Youth” to zimne, nieco nowofalowe granie, w którym dziewczęcość (znana chociażby z Warpaint) spotyka się z utajonym smutkiem (patrz The Breeders). Zresztą ich nowa, druga już płyta „Sunny Hills”, jest mocno niejednoznaczna, udanie balansując na przecięciu mrocznych gitar i akcentów tanecznych.


COURTNEY BARNETT – How To Boil An Egg

„How To Boil An Egg” to:

a) singiel nagrany w ramach współpracy pomiędzy autralijskimi wytwórniam Milk! Records i Bedroom Suck,

b) jeden z pierwszych utworów napisanych przez Australijkę, w końcu opublikowany, w którym Barnett gra na wszystkich instrumentach. „(...) Występowałam z tym utworem na wszystkich możliwych konkursach open-mic, kiedy miałam 21 lat, ale nigdy nie został on nagrany. Ostatnio popracowałam nad jego nową wersją i nagrałem podczas pracy nad demo do mojej następnej płyty. Ten eksperyment nie pasuje nigdzie indziej niż do Split Singles Club (...)”.


MICK JAGGER – Gotta Get A Grip

W ubiegłym tygodniu Mick Jagger opublikował dwa nagrania będące komentarzem do zamętu i frustracji spowodowanej obecną sytuacją na świecie. Wg słów autora „Gotta Get A Grip”, piosenka ta ma być nawoływaniem młodych ludzi, by niezależnie od tego co się dzieje, brali przyszłość w swoje ręce.


KAROLINA CICHA & BART PAŁYGA – Tipir

Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Karolina Cicha i Bart Pałyga postanowili wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały trzy lata, w tym czasie muzycy podążali śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie, zapuszczając się też daleko na wschód, w archaiczne skały azjatyckich stepów. Na „Płycie Tatarskiej” zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła, orientalny saz I dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Nie zabrakło śpiewu gardłowego, dźwięku drumli oraz rytmu końskich kopyt.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.