Idealny czas na kiszenie. Za tydzień piernikowy rekord Polski

| Utworzono: 2017-08-19 07:50 | Zmodyfikowano: 2017-08-19 07:50
Idealny czas na kiszenie. Za tydzień piernikowy rekord Polski - fot. Malarska 25 oraz www.jawor24h.pl
fot. Malarska 25 oraz www.jawor24h.pl

www.jawor24h.pl

Dwa razy się udało. Czy trzecia próba także zakończy się sukcesem? W kolejny weekend Święto Chleba i Piernika w Jaworze. Cukiernicy podczas wydarzenia spróbują ustanowić Rekord Polski na najdłuższy piernik. Na jaworskim rynku utworzona zostanie blisko 50 – metrowa linia ze stołów, na których, kawałek po kawałku, ułożony zostanie rekordowy wypiek. Obecny rezultat to 46 metrów i 10 centymetrów.

www.jawor24h.pl

Do wypieku ubiegłorocznego piernika zużyto: 3500 jaj, 150 kg miodu, 150 kg śmietany, 150 kg oleju, 250 kg mąki pszennej, 600 kg powideł śliwkowych, 15 kg ekstraktu słodowego jęczmiennego, 260 kg czekolady, 2 kg sody. Jak przebiegają przygotowania do tegorocznej próby? Opowiada Paweł Furtak, mistrz cukiernictwa:

A jak rodził się pomysł na świętowanie z piernikiem w roli głównej?

Dziś zachęcamy też do wzięcia słoików w dłoń. Sierpień jest idealnym okresem by przygotować przetwory na zimę. I to nie tylko kapustę i ogórki. Warto kisić też buraki, grzyby, dynię, rabarbar... i tak dalej. Kiszone warzywa i owoce nie tylko nie tracą cennych witamin, ale mają ich nawet więcej niż świeże.

Taki na przykład ogórek, gdy jest świeży, nie zawiera wielu cennych substancji. Może trochę soli mineralnych i wody. Co innego kiszony! Ten to prawdziwa bomba dobrych dla naszego organizmu składników. Do świata kiszenia zabiera nas Arkadiusz Dziakowski.

Piernik

Składniki:
3 jajka
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
1 szklanka mleka
1 szklanka powideł śliwkowych (najlepiej domowej roboty)
1/4 szklanki oleju
1 przyprawa do piernika
1 płaska łyżka cynamonu
2 łyżki kakao
1 łyżeczka sody

Polewa :
1/3 kostki margaryny
4 łyżki cukru
2 łyżki mleka
3-4 łyżki kakao

Przygotowanie:
Jajka wbijamy do szklanej miski i zaczynamy ubijać, dosypujemy cukier i ubijamy do momentu aż powstanie puszysta masa. Dosypujemy stopniowo przesianą mąkę, mieszamy. Na zmianę dokładamy kolejne składniki, cały czas delikatnie mieszając. Gotowe ciasto wlewamy na blaszkę i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez ok. 40 minut do suchego patyczka. Upieczony piernik pozostawiamy do ostygnięcia. Żeby przygotować polewę musimy włożyć margarynę do rondelka, na bardzo malutkim ogniu roztapiamy ją i dosypujemy cukier, dolewamy mleko i dodajemy kakao. Mieszamy do momentu aż nie będzie grudek. Jeszcze ciepłe ciasto pokrywamy polewą czekoladową.

Przepisy Arkadiusza Dziakowskiego

Dynia fermentowana

Składniki:
dynia 1 sztuka około 2 kg
chrzan 10 g
czosnek 10 g
koper 1 szt
fenkuł 10 g
pasta miso 1 łyżka
maślanka do zalania

Sposób wykonania:
Dynię kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy do słoika wraz z resztą składników. Zalewamy maślanką i zamykamy szczelnie na około 6 tygodni, dynię można wykorzystać na wiele sposobów choć najbardziej klasycznym jest krem z kiszonej dyni.

Kiszona skorzonera z jabłkiem

Składniki:
skorzonera 1 kg
jabłka 2 szt
czosnek 10 g
sól 10 g
pieprz czerwony 5 g
koper do kiszenia 1 kwiat
szałwia 5 liści

Sposób wykonania:
Skorzonerę obieramy jak marchewkę i wkładamy od razu do wody, resztę składników dajemy do słoika i zalewamy wodą z solą i zakręcamy słoik zostawiamy na około 8 tygodni. Po tym czasie skorzonerę można wykorzystać jako dodatek do dań, jak i jeść ją na surowo prosto ze słoika wraz z jabłkami.

Rabarbar fermentowany na słodko w miodzie

Składniki:
rabarbar 1 kg
miód 50 g
goździki 4 szt
cynamon szczypta
kardamon 1 szt

Sposób przygotowania:
Rabarbar myjemy i wkładamy do słoika wraz z resztą składników. Na koniec, co jest bardzo ważne, zalewamy zimną wodą mineralną i zakręcamy słoik. Rabarbar jest gotowy po około 10 dniach lecz jego szczyt jest po 15 dniach. Bardzo przyjemna fermentacja i bardzo zdrowa. Wodę po rabarbarze możemy wykorzystać na lemoniadę.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.