Powrót do szkoły. Kurator: jesteśmy gotowi do rozpoczęcia nowego roku

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2017-09-04 07:30 | Zmodyfikowano: 2017-09-04 07:30
A|A|A

zdjęcia: Andrzej Owczarek

Od opowiedzenia bajki rozpoczął się rok szkolny w Szkole Podstawowej nr 118 we Wrocławiu. Dyrektorka tej placówki co rok przygotowuje inną historię z przesłaniem, tym razem było o wdzięczności. Naukę w tej szkole rozpoczyna prawe tysiąc uczniów, cześć dzieci z klas trzecich będzie uczyła się na dwie zmiany.

Do placówki docierają jeszcze podręczniki, ale do końca tygodnia wszyscy uczniowie klas 1-6 będą już mieli do dyspozycji szkolne książki. Większość uczniów nie jest zachwycona perspektywą powrotu do szkoły:

fot. Elżbieta Osowicz

Na Dolnym Śląsku blisko 430 tysięcy uczniów usłyszało dziś pierwszy dzwonek. Dolnośląski Kurator Oświaty zapowiada, że wszystkie placówki są gotowe na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Choć dyrektorzy nie ukrywają, że do ostatniej chwili czekali między innymi na nowe meble. W szkole przy ulicy Stanisławowskiej we Wrocławiu część uczniów pierwsze dwa tygodnie spędzi na zajęciach w terenie, bo kompletu wyposażania jeszcze nie ma - przyznaje dyrektor Jolanta Dołęgowska.

W niektórych szkołach uczniowie będą mieli lekcje na dwie zmiany, czyli zajęcia będą kończyły się o godzinie 18 - przyznaje dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu Jarosław Delewski dodając, że chodzi o 2-3 placówki. - Ale już półtora zmianowość, czyli lekcje do 16 będzie w wielu wrocławskich szkołach. Przypominam, że te placówki z 6-letnich stały się 8-letnie - mówi Delewski.

Oficjalną inaugurację nowego roku szkolnego zorganizowano w zespole szkół z oddziałami specjalnymi w Oławie. Wybór, jak tłumaczy wojewoda dolnośląski, nie był przypadkowy. - Jest tu grupa uczniów niepełnosprawnych - chcieliśmy zwrócić uwagę na ich potrzeby. Poza tym jest to szkoła nowo wybudowana - wyjaśnia Paweł Hreniak:

A jak sytuacja w przedszkolach? Gorzej. Tylko we Wrocławiu, w związku z reformą edukacji, zabrakło około tysiąca miejsc dla trzylatków. W wakacje udało się utworzyć 300 miejsc, ale to nadal nie rozwiązało problemu. - Najważniejszą sprawą, która nas teraz zajmuje, jest utworzenie dodatkowych miejsc - zapewnia Jarosław Delewski.

Miasto stara się o powiększenie grup przedszkolnych, zachęca też przedsiębiorców do otwierania nowych ośrodków.

Zapraszamy na dyskusję o reformie edukacji w wieczornej publicystyce - początek po godzinie 21. Gośćmi Elżbiety Osowicz będą:


Jarosław Delewski, dyr. Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu
Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty
Andrzej Kupczak, ZNP
Dorota Utrata, Solidarność
Tomasz Tokarz, Wolna Szkoła

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama