Czy potrzebny jest pośpiech przy składaniu wniosków o emeryturę?

Barbara Szeligowska, BT | Utworzono: 2017-09-04 18:22 | Zmodyfikowano: 2017-09-04 18:22
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

O trzeciej w nocy, 1 września, zgłosił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieszkaniec Dzierżoniowa, by złożyć wniosek o emeryturę. Taki pośpiech, to efekt nowej ustawy emerytalnej, przywracającej od 1 października prawo do świadczenia w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W Wałbrzychu w tym dniu do godziny 10 urzędnicy przyjęli ponad 750 wniosków.

Tak duże zainteresowanie wynika z faktu, że wniosek można złożyć 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mówi dyrektorka wałbrzyskiego oddziału ZUS, Beata Dyko:

- Podjęłam decyzję, że będziemy w nagłych sytuacjach uruchamiać i otwierać salę już od godziny 7:00 jeżeli klientów będzie więcej. Gdy będą pobrane bilety z dysponera kolejkowe, wówczas będziemy obsługiwać do ostatniego klienta

Czy warto się spieszyć ze składaniem wniosków? Jak wyjaśnia Iga Zielińska z wałbrzyskiego oddziału ZUS, każdy miesiąc zwłoki w złożeniu wniosku, to świadczenie wyższe o co najmniej 10 złotych:

- Czym później składamy ten wniosek tym średnie dalsze trwanie jest jakby krótsze i dzięki temu wyższe są to świadczenia. Jeżeli dodatkowo jeszcze pracujemy to z każdego miesiąca odkładana jest składka emerytalna, która też zasila naszą emeryturę

Każdy zainteresowany może swoją indywidualną sytuację omówić wcześniej z doradcą emerytalnym, który przyjmuje w każdym oddziale ZUS.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama