We Wrocławiu trwa Ogólnopolska Konferencja Kultury [POSŁUCHAJ]

Grzegorz Chojnowski, BT | Utworzono: 2017-09-04 16:37 | Zmodyfikowano: 2017-09-04 16:37
A|A|A

fot. Grzegorz Chojnowski

Wrocławska część poświęcona jest muzyce, podczas pozostałych, w innych miastach, tematem będą: teatr, kultura ludowa, sztuki wizualne, taniec. Minister kultury Piotr Gliński przypomniał, iż w tej chwili na kulturę w Polsce wydaje się ponad 10 miliardów złotych.

- Zanim więc powiemy, że potrzebujemy jeszcze więcej środków, warto zadać sobie pytanie, czy obecne ich wykorzystanie jest optymalne, a jeśli należałoby wprowadzić zmiany, to jakie? Zmiany nie tylko dotyczące finansowania, ale szerzej rozumiane. Zmiany organizacyjne i wszystkie inne, które środowisko uważa za niezbędne, a politycy będą chcieli zrealizować.Dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski uważa, że istniejącą ustawę trzeba zmienić, zwłaszcza sprecyzować zapisy o działalności artystyczno-edukacyjnej i jej finansowaniu:

- Po tylu latach, od 1991 roku, warto zastanowić się nad stworzeniem nowej ustawy, zdecydowanie bardziej szczegółowej, dotyczącej działalności różnych instytucji kultury, instytucji muzycznych, instytucji teatralnych, które mają różną specyfikę. Ta specyfika powinna być ujęta w paragrafach i później rozporządzeniach.Piotr Jędrzejas, były dyrektor Teatru w Jeleniej Górze, dziś szef Muzeum Ziemi Wiśnickiej, podkreśla, że ewentualna nowa ustawa powinna być apolityczna, służyć ludziom kultury.

- Pojawia się zawsze strach, żeby nagle to, co ma być lepsze, nie stało się wrogiem tego, co już mamy. Jeżeli miałaby nastąpić zmiana, to powinna być śmiała: nowe pomysły, nowe rozwiązania. Tylko pojawia się tu też taki niepokój, jaki wpływ na to będzie miała polityka. Na ile to będzie listą życzeń, jak i komu powinna służyć kultura.

Konferencja odbywa się w Narodowym Forum Muzyki, uczestniczą w niej dyrektorzy instytucji, działacze kulturalni, artyści, przedstawiciele związków zawodowych. Tematy rozmów to edukacja muzyczna, organizacja instytucji kultury, muzyka jako dział gospodarki kreatywnej, muzyk jako artysta, promocja muzyki w mediach.

KOMENTARZ

GRZEGORZ CHOJNOWSKI, szef Radia Wrocław Kultura:

Pieniądze na kulturę w Polsce: 10 miliardów 800 milionów zł. 1/3 od rządu, 2/3 od samorządu. Wg GUS wydajemy (każdy z nas) 220 zł rocznie na kulturę i rekreację (ponad 8 mld zł), ale te 220 zł to: abonament RTV (jeśli ktoś płaci), sprzęt odtwarzający, a nawet turystyczny, podobno na bilety zostaje ok. 30 zł.

Takie dane usłyszałem dziś na Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. I dobre, i złe.

To, co najważniejsze z perspektywy artystów, to wreszcie zmiana ich poziomu życia, a także postrzegania zawodów artystycznych jako zawodów-hobby, których uprawianie powinno wystarczyć do szczęścia.

Z perspektywy instytucji konieczne jest uregulowanie finansowych reguł działalności, by tzw. organizator-właściciel (czytaj samorząd, ministerstwo) zapewnił środki na zadania, jakie przed teatrami, filharmoniami czy galeriami stoją. Tu sprawa strategiczna, czyli sprawa zachowania przez instytucję, jej szefów i zespołu, autonomii programowej. I w tym miejscu pojawiają się obawy o wpływ na obsady stanowisk dyrektorskich, co w efekcie może (nie musi) być narzędziem sterującym dla organizatora (tak bywa i nie bywa teraz). Czy w końcu da się uwolnić te strategiczne wybory spod zakusów urzędników i polityków?

Na konferencji dotyczącej muzyki rządzili eksperci. I oby tak było dalej, aż do projektu ustawy. Szkoda, że zabrakło wśród nich byłych ministrów kultury, każdy mógłby się przecież przydać, ekonomicznie byłoby skorzystać również z ich doświadczeń.

Wszyscy uczestnicy podkreślają jedno: żadnej zmiany w życiu kulturalnym nie będzie bez edukacji, bez przygotowania młodych i najmłodszych do rozumienia kultury, bez rozwijania potrzeb artystycznych. Stąd tak ważne są na przykład powroty muzyki czy plastyki do szkół. To też nie jest tak, że nic się nie dzieje, nikt nie uczy i nie popularyzuje. Przeciwnie. Lecz ucywilizowanie i ustabilizowanie sektora kultury to pilne zadanie. Niewiele wskórały kongresy kultury, może pomoże konferencja.

Pełne wystąpienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama