Uroczyste Gaudeamus zabrzmiało rano na wrocławskich uczelniach [FOTO]

Piotr Kaszuwara, GN | Utworzono: 2017-10-02 10:40 | Zmodyfikowano: 2017-10-02 10:40
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Razem dla dobra całej wrocławskiej nauki. W Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim rektorzy publicznych uczelni rozpoczęli nowy rok akademicki. We Wrocławiu uczy się ponad 100 tysięcy studentów, wielu z nich przyjechało nie tylko spoza województwa, ale także z zagranicy. Jak podkreślał prof. Marek Ziętek, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, to dobry czas dla nauki.

- Inaugurację roku świętujemy wspólnie. W silnym ośrodku akademickim. Wrocław może być na mapie Polski idealnym przykładem tego, że współpraca jest najlepszą drogą do sukcesu. Mamy się czym pochwalić. 

W Inauguracji wziął udział także wicepremier, minister nauki, Jarosław Gowin. Za rok ma już obowiązywać nowa ustawa zwana konstytucją dla nauki, ale zmiany odczują także ci, którzy dzisiaj rozpoczynają studia.

Po uroczystej inauguracji w Oratorium Marianum rektorzy, prorektorzy i dziekani wyruszyli na wrocławski rynek. Akompaniowała im Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego. Przybyłych powitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oraz profesor Marek Ziętek. Następnie chóry wrocławskich uczelni zaśpiewały tradycyjne Gaudeamus, pod pomnikiem Aleksandra Fredry.

- Śpiewamy dla całej Polski prosto z wrocławskiego rynku. Oprócz uniwersyteckiej pieśni, artyści wykonali również piosenki Zbigniewa Wodeckiego i Marii Koterbskiej

- Już nie będzie tak, że im więcej studentów tym więcej pieniędzy, jest tak, że liczy się nie ogólna liczba studentów, a proporcja. Nie więcej niż 13 studentów na jednego pracownika naukowego. Obecne roczniki studentów będą mieli zajęcia na zdecydowanie wyższym poziomie. 

Studenci i wykładowcy Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli nowy rok akademicki. Łącznie ponad 30 tysięcy żaków. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę ze studiami mówią, że wybrali tę uczelnie, bo liczą na dobrą pracę po jej ukończeniu:

- Zawsze brakuje inżynierów na rynku pracy. Po Politechnice można się starać o dobrą pracę, z dobrym wynagrodzeniem - mówią studenci.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski, zainaugurował dziś rok akademicki dla 26 tysięcy studentów w Oratorium Marianum:

- Przede wszystkim rekordowa liczba studentów międzynarodowych. Nie mieścili się w naszej największej sali jak ich witałem. Ponad 500 osób na pierwszym roku. Bo wszystkich jest zdecydowanie więcej - tłumaczy rektor. 

Politechnika Wrocławska to największa uczelnia na Dolnym Śląsku. Na 16 wydziałach naukę na I roku rozpocznie prawie 8 tysięcy osób. Żacy, którzy rozpoczynają właśnie pierwszy rok cieszą się, że dołączą do grona studentów i czekają na wyzwania. Posłuchajcie: 

Po południu w Rynku we Wrocławiu zaplanowano uroczysty przemarsz profesorów wszystkich publicznych uczelni oraz wspólne odśpiewanie hymnu Gaudeamus. Początek o godzinie 15 w Oratorium Marianum. Pochód dotrze pod pomnik Fredry około godziny 16.30.O tym, że studenci wrócili do Wrocławia można było się dziś przekonać nie tylko na uczelniach - poniżej kolejka po kartę miejską Urban Card.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama