Kasztany i sum z rakami oraz kaszą z Dolnego Śląska z Perłami 2017

Michał Hamburger | Utworzono: 2017-10-07 08:01 | Zmodyfikowano: 2017-10-07 08:01
A|A|A

fot. Malarska 25

Marony czyli jadalne kasztany okazały się strzałem w dziesiątkę. Najpierw wyprzedziły konkurencję z województwa, by później okazać się najlepszym regionalnym produktem w całym kraju. Zwycięskiej kasztany pochodzą z gospodarstwa Eli i Heleny Malinowskich w Ciepłowodach.

W konkursie na potrawę regionalną z regionu wygrał natomiast sum milicki z sosem rakowym i kaszą z Doliny Gryki. To danie pochodzi z restauracji Malarska 25 we Wrocławiu. Zostało przygotowane pod okiem szefa kuchni Arkadiusza Dziakowskiego.

Podczas Wielkiego Finału XVII edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP, statuetki „Perła” otrzymało 14 potraw i 60 produktów ze wszystkich regionów Polski. Oprócz tego Medale Targów Smaki Regionów otrzymało 20 produktów spośród 55 zgłoszeń.

Kulinaria to nie tylko ważny elementem dziedzictwa kulturowego, ale i promocji każdego regionu. Dolny Śląsk to wielokulturowy tygiel, w którym mieszają się smaki różnych regionów przedwojennej Polski, dawnych kresów wschodnich, a także kuchnia niemiecka, czeska, żydowska, łemkowska, ukraińska czy bałkańska.

Przepisy Elżbiety i Heleny Malinowskich

Kasztanowy chleb

Składniki:
zakwas żytni
mąka z pszennego przemiału pszenna i żytnia po około 30%
zmiksowane kasztany jadalne pasteryzowane około 40%
sól
woda
ewentualnie bakalie

Przygotowanie:
Z części mąki i zakwasu zrobić zaczyn i zostawić go na noc. Rano dodać pozostałe składniki, dokładnie wyrobić i pozostawić ciasto do wyrośnięcia. Ponownie zagnieść aby odgazować, powtórzyć czynność trzy, cztery razy. Następnie ciasto przełożyć ciasto do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej mąką foremki. Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia. Piec kwadrans w temperaturze 230 stopni Celsjusza, później w temperaturze 190 stopni około 40 do 50 minut. Upieczony chleb po stuknięciu ma wydawać głuchy odgłos. Aby skórka była chrupiąca do piekarnika podczas pieczenia trzeba wstawić naczynie z wodą.

Kasztany gotowane

Składniki:
kasztany jadalne
woda

Przygotowanie:
Po wstępnym umyciu kasztany wrzucić do wrzątku. Gotować około 20 do 40 minut do miękkości. Czas gotowania zależy od wielkości i świeżości maronów. Po obraniu kasztany można jeść same, z solą, masłem, miodem.

Przepis na suma wg Arkadiusza Dziakowskiego

Sum z puree ziemniaczanym i mizerią

Składniki:
jeden fileta z suma
około 100 g ziemniaków
10 ml mleka
10 ml śmietany
10 g masła
ogórek
2 łyżki creme fraîche

Przygotowanie:
Suma solimy, pieprzymy, smarujemy masłem i pieczemy około 10 min w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Ziemniaki gotujemy i gorące przecieramy przez sito, dodajemy masło, śmietanę i mleko. Całość mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Ogórka obieramy ze skóry, kroimy przyprawiamy i dodajemy creme fraîche.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama