Wrocławskie krasnale walczą ze smogiem

Michał Kazulo | Utworzono: 2017-11-14 11:47 | Zmodyfikowano: 2017-11-14 11:47
Wrocławskie krasnale walczą ze smogiem - fot. Andrzej Owczarek
fot. Andrzej Owczarek

Jak spowodować, by Wrocław pozbył się smogu i co niesie za sobą życie w zanieczyszczonym mieście? To tylko kilka kwestii podjętych przez Dolnośląski Alarm Smogowy. - Dzień czystego powietrza, jest dobrym momentem, by przypomnieć - także radnym miasta - jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą wdychanie zabójczych związków chemicznych. Szczególnie dotyczy to małych dzieci - mówi Hanna Schudy:

- Dzieci są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje smogu – tłumaczy Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju. – Wdychają więcej powietrza na kilogram masy ciała, a nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. Efektem tego są częstsze alergie, ataki astmy i inne schorzenia, z nowotworami włącznie. Badania dowodzą, że pozwalanie dzieciom na oddychanie fatalnej jakości powietrzem jest równoznaczne z częstowaniem ich papierosami. Ja swoich dzieci nie częstuję papierosami, więc dlaczego miałbym pozwalać na ich trucie dymem z pieców? - dodaje.

Aktywiści przywołują badania naukowe dowodzące, że skutki zdrowotne smogu są bardzo dotkliwe również dla płodów. - Narażanie kobiet w ciąży na pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia w znaczącym stopniu upośledza funkcjonowanie i rozwój ich dzieci. Poprawa jakości powietrza zmniejszy zachorowalność dzieci, a więc i wydatki na leczenie, co pozytywnie przełoży się na rodzinny budżet – przypomina Hanna Schudy z DAS.

Dzień Czystego Powietrza na Dolnym Śląsku przypadł tym razem na moment procedowania uchwał antysmogowych. - Dlatego właśnie adresatem apelu krasnoludków są Radni Sejmiku Wojewódzkiego, którzy pod koniec listopada będą głosowali nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem i drewnem we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach – dodaje Hanna Schudy.

- Zakaz paliw stałych to rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów i popierane przez aktywistów. Wątpliwości budzi jedynie termin wejścia zakazu w życie: - Proponowany w uchwale rok 2024 to termin zbyt odległy – mówi Paweł Pomian z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Tak uważają również liczni mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy dołączyli swój komentarz do naszej petycji popierającej uchwały lub bezpośrednio zabrali głos w konsultacjach społecznych. Dlatego chcemy, żeby zakaz wszedł w życie najpóźniej w 2021 roku – mówi Pomian.

- Potrzebujemy szybszego terminu, by pozbyć się tego problemu. Jesteśmy jednym z bogatszych regionów w tym kraju, dlaczego mamy ponosić ofiary w ludziach? Pytał Krzysztof Smolnicki:

- Wrocławskie krasnoludki to nie tylko maskotki – dodaje Krzysztof Smolnicki – uczestniczyłem w akcjach Pomarańczowej Alternatywy, której symbolem były krasnale. Tak jak i wtedy potrzebujemy dziś poważnych zmian. W interesie zdrowia nas wszystkich, a zwłaszcza najmniejszych. To nie są żarty, to śmiertelnie poważna sprawa. Pomysł odroczenia zakazu uważamy za absurdalny i niemoralny, biorąc pod uwagę, jak bardzo uderzy on w dzieci – mówi Smolnicki.

Reklama