Ksiądz Aleksander Zienkiewicz "Wujek" coraz bliżej wyniesienia na ołtarze. Proces we Wrocławiu trwał 7 lat. Teraz kolej na Rzym

Piotr Kaszuwara, BT | Utworzono: 2017-11-25 13:00 | Zmodyfikowano: 2017-11-25 13:04
A|A|A

fot. Piotr Kaszuwara

Przesłuchania 45 świadków, badanie pism legendarnego duszpasterza akademickiego oraz sporządzenie niezbędnej dokumentacji trwało siedem lat. Wśród osób, które dziś pojawiły się na uroczystościach w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu był między innymi wieloletni przyjaciel księdza Zienkiewicza, biskup Adam Dyczkowski, czyli Harnaś:

- Bardzo kochany przyjaciel, któremu bardzo wiele zawdzięczam. 20 lat współpracy z nim to były najradośniejsze lata mojego kapłaństwa. To było inicjatywą młodzieży z którą on pracował i dzięki nim doszło do dzisiejszego dnia, do zakończenia tego pierwszego etapu.

Ci, którzy go znali często nazywali go "Wujkiem spod Czwórki". Czwórka to numer budynku na Ostrowie Tumskim, gdzie znajduje się siedziba Duszpasterstwa Akademickiego, gdzie ks. Zienkiewicz spędził ponad 20 lat.

Premiera reportażu nt. życia księdza Aleksandra Zienkiewicza, w którym bohaterami będą jego wieloletni współpracownicy, rodzina, uczniowie i przyjaciele już 7 grudnia o godzinie 21.00 na 102.3 w Radiu Wrocław.

- Cztery dni temu minęła 22 rocznica śmierci księdza Zienkiewicza, a nam wszystkim wydaje się jakby był tutaj nadal - mówi najmłodsza siostra ks. Zienkiewicza Teresa Rybij:

- Brat był bardzo wymagający i jako kapłan i jako brat. O takie drobiazgi nawet zwracał uwagę. Teraz żałuję, że jednak go trochę zawiodłam. Nie spełniłam na pewno jego oczekiwań.

Nad całym procesem, zapoczątkowanym przez młodzież, uczniów ks. Zienkiewicza czuwał metropolita wrocławski, abp. Józef Kupny:

- Dla kapłanów, którzy pracują w duszpasterstwie akademickim może być świetną inspiracją i przykładem tego jak pracować z młodzieżą. Mnie to zachwyca, że dzisiaj jego wychowankowie tak ciepło o nim wspominają, noszą go jakoś w sercu.

O kolejnym etapie procesu beatyfikacyjnego opowiada postulator ks. Andrzej Dziełak:

Ksiądz Aleksander Zienkiewicz był wieloletnim duszpasterzem akademickim i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego. Przybywając z Wileńszczyzny wykształcił kilka pokoleń wrocławskiej inteligencji katolickiej. Przyjaźnił się między innymi z kardynałami Bolesławem Kominkiem, Henrykiem Gulbinowiczem, Stefanem Wyszyńskim czy z papieżem Polakiem, Janem Pawełem II.

Prymas Tysiąclecia mawiał o nim, że podziwia go za niezłomną, opozycyjną postawę wobec komunistów. Zmarł 21 listopada 1995 roku. Spoczywa na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Premiera reportażu nt. życia księdza Aleksandra Zienkiewicza, w którym bohaterami będą jego wieloletni współpracownicy, rodzina, uczniowie i przyjaciele już 7 grudnia o godzinie 21.00 na 102.3 w Radiu Wrocław.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama