Legnica: Odkryli diaboliczne freski sprzed 123 lat [ZOBACZ]

Andrzej Andrzejewski, BT | Utworzono: 2017-12-17 12:00 | Zmodyfikowano: 2017-12-17 12:00
A|A|A

fot. wikimapia.org zdjęcia fresków: L. Dobrzyniecki

Historycy uważają, że to tylko fragment większej całości. Budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku, jako największa w mieście siedziba wolnomularzy. Do dziś w wielu miejscach przetrwały kamienne zdobienia z charakterystycznym cyrklem i ekierką. Wojciech Morawiec ze Stowarzyszenia "Pamięć i Dialog" dotarł do przedwojennego zdjęcia, na którym widać unikalne polichromie.

- Dzisiejsza czytelnia to jest pomieszczenie o klinicznie białych ścianach. Tymczasem na tej pocztówce widzimy piękne, kolorowe malowidła, równie pięknie zdobiony plafon. Prawdopodobnie kaplica była również bogato malowana. - mówi Wojciech Morawiec.


Leszek Dobrzyniecki, szef tamtejszej delegatury konserwatora zabytków jest przekonany, że nietypowe zdobienia powstały na zlecenie... wolnomularzy. Od 1894 roku w budynku przy obecnej ul. Piastowskiej mieściła się ich największa miejska siedziba.

- No tak, masoni... Zresztą, patrząc po cechach formalnych tych malowideł, one pochodzą z czasu wzniesienia tej budowli, czyli z końca 19. wieku. Tam się rysuje jakaś postać diabła i jakieś inne postacie. Po odsłonięciu większych partii może nam jeszcze wyjaśnią przeznaczenie tego miejsca.


Reprezentanci Urzędu Miasta dopiero za kilka dni oficjalnie poinformują o odkryciu zabytkowych fresków w piwnicach biblioteki. Nam już udało się zdobyć zdjęcia diabłów, które zdobiły siedzibę legnickiej loży masońskiej.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że komnata z zabytkowymi polichromiami w czasach loży masońskiej mogła służyć za winiarnię. Odkryte freski mają zostać odrestaurowane. Po zakończeniu tych prac piwnica będzie udostępniona zwiedzającym.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~@@@
2017-12-21 08:29:57
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -1
Na pierwszym zdjęciu ja widzę krasnoludy w wielkiej czasie ????a nie diabła????
~JaTyOnOno
2017-12-20 22:37:30
z adresu IP: (94.177.xxx.xxx)
Ocena: 0
To jak już odrestaurują, to proszę o zdjęcia.
~jjj
2017-12-19 14:49:12
z adresu IP: (37.201.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jakosc fotek ponizej kolan
~Esiu
2017-12-19 11:11:55
z adresu IP: (83.16.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jeżeli można było zostać wolnomularzem poprzez podanie się jako malarza takich bazgrołów to w przeszłości miałbym klawe życie.
~Krótkowidz
2017-12-19 10:52:28
z adresu IP: (79.189.xxx.xxx)
Ocena: 5
A ja za diabła nic tam nie widzę!
~Jooozek
2017-12-19 09:34:55
z adresu IP: (213.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nic nie widze. Niech ktoś zwiększy kontrast, ostrość, palcem narysuje co tam widać
~Komentarz został usunięty
2017-12-19 01:09:43
z adresu IP: (91.226.xxx.xxx)
Ocena: -3
Komentarz został usunięty
~nik
2017-12-19 00:44:35
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -1
nic nie widać. Artysta był imprezjonistą
~???
2017-12-18 23:51:52
z adresu IP: (109.12.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ja nic nie widzę Cy artsta był impresjonista ?
~pjg
2017-12-18 19:32:41
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: 5
hihhiii ki diabeł
~wooooow
2017-12-18 18:06:47
z adresu IP: (79.163.xxx.xxx)
Ocena: 10
Od wielu lat hobbistyczne zajmuję się architekturą starych, pięknych a w szczególności z czerwonej cegły budynków. Nie ważne kto je pobudował - Niemcy czy wolnomularze - są niesamowite w swej krasie. Bez tej wewnętrznej polichromii miałbym co podziwiać na zewnątrz budynku. Pozdrawiam legniczan.
~Konserwator
2017-12-18 17:33:09
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 10
Zagruntowac "unigruntem" i od biedy bedzie można klej karton-gips. Tak to widze.
~Toto
2017-12-18 16:09:46
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -1
Piękne freski warto byłoby je odrestauratowac!
~sorry gregorry
2017-12-18 15:53:33
z adresu IP: (176.250.xxx.xxx)
Ocena: 13
bardzo to zamazane tak ze nie wsposob wogole doszukac sie czegokolwiek patrzac na te niby freski
~Komentarz został usunięty
2017-12-18 14:14:06
z adresu IP: (195.114.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Anka
2017-12-18 11:19:37
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zwariowaliście? XDD Mylić wolnomularzy z satanistami, wolne żarty!
~kik
2017-12-18 11:02:40
z adresu IP: (158.75.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wszystko fajnie, tylko żę to nie są freski....
~we see all
2017-12-17 23:15:54
z adresu IP: (138.246.xxx.xxx)
Ocena: 9
kilka lat temu kiedy jeszcze żyłam w Legnicy chcialam się dowiedzieć więcej na ten temat i na temat innych budowli, ale ponoc "wszystkie dokumenty zostaly spalone". TA
~m666
2017-12-17 21:37:44
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 29
Ja tu nic nie widzę. Tak wyglądają klastki schodowe w większości kamienic w Polsce :P
~Sezam
2017-12-17 19:41:57
z adresu IP: (82.40.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czas się zainteresować historią Legnicy, masońskie to już inna "jazda" grzebać, wiercić i odkrywać.. może bardzo ciekawie..
~Hmm
2017-12-17 19:39:48
z adresu IP: (82.40.xxx.xxx)
Ocena: 11
Masoni w Legnicy.. chyba czas się zainteresować historią miasta ludzie.. bo może być ciekawie.