Byli policjanci staną przed sądem za szarpanie staruszki

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2018-01-03 16:20 | Zmodyfikowano: 2018-01-03 16:30
A|A|A

fot. screen z filmu opublikowanego przez Super Express

Dwoje byłych policjantów z Wrocławia odpowie za szarpanie staruszki podczas interwencji w jednym ze sklepów. Na filmie, który kilka miesięcy temu trafił do mediów widać jak funkcjonariusze brutalnie traktują 82 letnią kobietę podejrzewaną o kradzież w sklepie. Jak mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus według śledczych mundurowi przekroczyli swoje uprawnienia.

- Przekroczyli swoje uprawnienia, stosując wobec 80-kilku letniej pokrzywdzonej środki przymusu bezpośredniego nieadekwatne do jej zachowania: chodziło tu o obezwładnienie i założenie kajdanek, a także szarpali ją. Lidia S. ponadto dwukrotnie uderzyła pokrzywdzoną.

Oskarżeni nie przyznają się do winy, w śledztwie tłumaczyli, że to kobieta była agresywna. Tego nie widać na ujawnionym filmie.

Oświadczenie policji z lipca tego roku - po ujawnieniu sprawy

Mimo tego, że jak ustalono, interwencja policjantów opisana w dzisiejszym wydaniu Super Expressu, a dotycząca kradzieży sklepowej, miała miejsce w 2015 roku, czyli przed dwoma laty, a do wczoraj nie odnotowaliśmy zgłoszenia żadnej skargi, czy zawiadomienia w tej sprawie, z chwilą uzyskania w dniu 26 lipca 2017 r. informacji o powyższych okolicznościach i zapoznaniu się z materiałem zarejestrowanym przez kamerę sklepowego monitoringu, natychmiast wszczęliśmy z urzędu postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej sprawy. Nie ma w Policji miejsca na tego typu zachowania funkcjonariuszy.

Materiał wideo pokazuje zachowanie policjantów, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Dlatego Komendant Miejski Policji we Wrocławiu polecił w dniu wczorajszym niezwłocznie wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec interweniujących w związku z kradzieżą sklepową policjantów. Sprawa jest wszechstronnie wyjaśniana przez Wydział Kontroli Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Biorąc pod uwagę, że zachodzi tu również podejrzenie złamania prawa przez funkcjonariuszy, powiadomiono natychmiast także prokuraturę i policyjne biuro spraw wewnętrznych. Komendant Miejski Policji we Wrocławiu podjął też decyzję o natychmiastowym zawieszeniu interweniujących policjantów w czynnościach służbowych do czasu wyjaśnienia sprawy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama