Nauka w Radiu Wrocław: O innowacyjnym, ultraczułym teście oraz grach przyszłości

| Utworzono: 2018-01-04 13:21 | Zmodyfikowano: 2018-01-04 13:21
A|A|A

SensDx, wrocławski startup technologiczny, przygotowuje się do wdrożenia innowacyjnego ultraczułego testu m.in. do badania rodzajów infekcji górnych dróg oddechowych. Test będzie produkowany w dwóch wersjach – dla indywidualnego pacjenta oraz do stosowania w gabinetach lekarskich. Ale dr Katarzyna Pala z SensDx tłumaczy, że to dopiero początek. 

- Opracowujemy test, który będzie bazował na próbkach moczu - w sposób szybki i na wczesnym etapie wykryje raka pęcherza moczowego. Będziemy szukać też innych markerów nowotworowych, które będzie można wykrywać za pomocą naszego testu - wyjaśnia Pala:

źródło: sensdx

Wartość rynku szybkich testów do diagnostyki grypy na świecie ma w 2022 r. być wart 1,4 mld USD. 

W programie powiemy też o grach komputerowych przyszłości. Wrocławska firma MagicVR tworzy produkcje, które przenoszą nas do rzeczywistości wirtualnej. Ale młodzi twórcy zapewniają miejsce do pojedynku z Zombie. We Wrocławiu wybudowali halę, w której na 700 mkw gracze mogą ze sobą zarówno współpracować, jak i rywalizować.

fot. MagicVR

Docelowo w rozgrywce będzie mogło uczestniczyć 8 osób jednocześnie. Paweł Karpeta z firmy MagicVR tłumaczy, że nie ma to nic wspólnego z tradycyjnym siedzeniem przed komputerem, bo...komputer, bardzo lekki, gracz ma na plecach. Nie ma też żadnych kabli.

Wrocławska firma pracuje właśnie nad kolejną produkcją w której zastosowano niespotykane do tej pory rozwiązana techniczne. Chodzi o sposób poruszania się postaci. 

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ AUDYCJI:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama