Nauka: Zegar atomowy i Bistrobot [POSŁUCHAJ]

, GN | Utworzono: 2018-01-15 12:30 | Zmodyfikowano: 2018-01-15 12:30
A|A|A

Technologia rozwija się nieprawdopodobnie szybko, więc i technika pomiaru czasu musi być jeszcze bardziej precyzyjna. Dlatego na Politechnice Wrocławskiej powstaje projekt budowy zagara atomowego dla każdego. Jakub Niemczuk tłumaczy, że zegarów atomowych nie trzeba dostrajać, bo ich mechanizm działania opiera się na częstotliwości przejścia elektronowego w atomach różnych pierwiastków, takich jak np. rubid czy cez. To najbardziej stabilne źródło częstotliwości dostępne obecnie na ziemi. Już teraz bez zegarów atomowych część urządzeń nie mogłaby działać:

- Błędy wskazywane przez odbiornik GPS w naszej nawigacji w samochodzie, byłyby absurdalnie wielkie. Teraz mamy dokładność do kilku metrów. Możemy dojść do danego sklepu, wiemy w którą bramę musimy wejść. A tak to moglibyśmy pomylić nawet miejscowości - tłumaczy Jakub Niemczuk.

Projekt ma być gotowy za 2 lata, a budowa zegara według wskazówek naukowca z Wrocławia ma kosztować zaledwie 500 złotych. Więcej o w audycji naukowej w Radiu Wrocław.

W programie mówilismy także o Bistrobocie, czyli o restauracji zamkniętej w automacie do gotowania obiadów. Automat serwuje m.in. pierogi ruskie, z mięsem, kurczaka po syczuańsku, lasagne czy sajgonki. Rozmawialiśmy z pomysłowymi studentami i absolwentami Politechniki Wrocławskiej, którzy stworzyli Bistrobota - ten stanął w budynku D1 Politechniki.

Posłuchajcie programu:


 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama