Rotablacja, czyli kardiolodzy z wiertarką we Wrocławiu [WIDEO]

Piotr Czyszkowski | Utworzono: 2018-01-12 20:40 | Zmodyfikowano: 2018-01-12 20:40
A|A|A

foto, wideo: Piotr Czyszkowski, Radosław Bugajski

Rotablacja to zabieg "rozwiercania" zwężonych lub zwapnionych tętnic wieńcowych, których nie można poszerzyć w innych sposób.

Do serca wprowadzana jest specjalna "wiertarka" z końcówką składającą się z mikroskopijnych diamentów, która, obracając się z prędkością 140 tys. obrotów na minutę, rozkrusza i niszczy złogi. Zabieg stosowany jest u pacjentów, u których tradycyjne metody (np. poszerzanie tętnic za pomocą baloników) zawodzą, lub nie można ich zastosować.

Do Wrocławia przyjechało 250 lekarzy specjalistów z Polski, Europy, a nawet USA. Podczas konferencji lekarze obserwują relację "na żywo" z operacji przeprowadzanej w 4. WSKzP we Wrocławiu. Podczas zabiegu lekarze - operatorzy mają możliwość skonsultowania się ze specjalistami niemal z całego świata.

Szpital wojskowy przy ul. Weigla we Wrocławiu jest pierwszą w Polsce i drugą w świecie placówką pod względem liczby przeprowadzanych zabiegów rotablacji. Przewagą tego typu operacji jest to, że już następnego dnia pacjent może wrócić do domu i do normalnego życia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama