Dolnośląski Alarm Smogowy apeluje do samorządowców

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2018-01-16 13:50 | Zmodyfikowano: 2018-01-16 13:37
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Choć uchwały antysmogowe dla naszego regionu Sejmik Województwa przyjął już w listopadzie, to do dziś żadne informacje, zdaniem aktywistów, nie dotarły do gmin i tym samym do ich mieszkańców. Stąd apel do włodarzy by rozpocząć szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, bo pierwsze skutki wprowadzenia uchwał Dolnoślązacy odczują już na początku lipa 2018 roku, mówi Krzysztof Smolnicki z DAS:

- Zero informacji, nawet na stronie Wrocławia, od półtora miesiąca nie możemy się doczekać żadnej informacji o tym co znaczą uchwały antysmogowe. Nie ma tez żadnej kampanii regionalnej, w przeciwieństwie do województw małopolskiego i śląskiego, gdzie zbudowano całe serwisy.

Zakaz montażu pieców na paliwa stałe to dopiero początek smogowej rewolucji w regionie. Za 6 lat na terenie Dolnego Śląska będzie obowiązywał całkowity zakaz używania tzw. "kopciuchów". Do tego czasu każdy musi zadbać o wymianę swojego pieca.

Dolnośląski Alarm Smogowy apeluje o informację nt. wprowadzania uchwał antysmogowych w naszym regionie. Aktywiści proponują by śladem Górnego Śląska czy Małopolski stworzyć portal internetowy, gdzie mieszkańcy mogliby zapoznać się z nadchodzącymi zmianami, których część zacznie obowiązywać już w lipcu tego roku, mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego:

- Gminy na początku roku wysyłają informację podatkową. Gdyby do tej informacji dołożyć chociaż jedną kartkę to zostanie ona poważnie potraktowana.

W tym celu Dolnośląski Alarm Smogowy wystosował specjalną petycję do burmistrzów, wójtów i prezydentów dolnośląskich miejscowości, w której apelują o rozpoczęcie kampanii informacyjnej. W te działania włączył się również Kościół na Dolnym Śląsku. Niedawno biskupi trzech diecezji apelowali do wiernych w specjalnym liście aby ci myśleli o własnym zdrowiu paląc np. śmieciami w domowych piecach.

Przekroczenia PM 10 i PM 2,5 za 2017 r i w styczniu 2018

Informacja o przekroczeniach poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 w powietrzu na terenie woj. dolnośląskiego w 2017 r. - stan na dzień 22.11.2017
 
WIOŚ we Wrocławiu informuje, że na kolejnych stacjach monitoringu jakości powietrza – w Głogowie przy ul. Wita Stwosza, Oleśnicy przy ul. Brzozowej oraz Złotoryi przy ul. Staszica – zarejestrowano dla 2017 r. przekroczenie dopuszczalnej liczby dni z przekroczeniami 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 . Łącznie, do dnia 22 listopada przekroczenia normy 24-godzinnej pyłu zawieszonego PM10 dla 2017 roku zanotowano na 15 stanowiskach pomiarowych:

1. Wrocław – Korzeniowskiego (46 dni),
2. Wrocław – Orzechowa (41 dni),
3. Legnica – Rzeczypospolitej (53 dni),
4. Nowa Ruda – Srebrna (89 dni),
5. Kłodzko – Szkolna (60 dni), 
6. Ząbkowice Śląskie (51 dni),
7. Jelenia Góra – Ogińskiego (40 dni),
8. Dzierżoniów – Piłsudskiego (44 dni),
9. Oława – Żołnierzy AK (38 dni),
10. Bolesławiec – Słowackiego (44 dni),
11. Świdnica – Folwarczna(40 dni),
12. Wałbrzych – Wysockiego (37 dni),
13. Złotoryja – Staszica (38),
14. Głogów – Wita Stwosza (37),
15. Oleśnica – Brzozowa (39).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama