We Wrocławiu trwa forum gospodarcze Polska-Gruzja

, GN | Utworzono: 2018-01-23 13:31 | Zmodyfikowano: 2018-01-23 13:35
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek (Radio Wrocław)

Ziemia obiecana, ale nadal nieodkryta - tak o Adżarii, czyli o jednym z gruzińskich regionów pisaliśmy dwa lata temu, gdy pojechała tam pierwsza delegacja samorządowa z Dolnego Śląska (więcej: TUTAJ). W tym czasie współpraca rozwinęła się lepiej niż dobrze, czego najlepszym dowodem jest trwające właśnie we Wrocławiu forum Polska-Gruzja. Biorą w nim udział przedsiębiorcy z tych krajów, samorządowcy i przedstawiciele gruzińskiego rządu i są konkretne kontrakty.

Krystian Konieczny z warszawskiego przedsiębiorstwa "Mosty" opowiada o budowie w Gruzji elektrowni:

- To jest kaskadowa, trzyetapowa elektrownia wodna. Kontrakt przewidziany jest na 10-15 lat na sprzedaż energii. Planujemy w tym roku wbić łopatę, żeby rozpocząć inwestycję - mówi Krystian Konieczny.

Firmy z Dolnego Śląska także nawiązały współpracę z Gruzją, szczególnie z branży kosmetycznej, zdrowotnej czy IT.

- My z kolei widzimy obszary współpracy w zakresie przemysłu ciężkiego, przemysłu metalowego. Również chcemy być takim oknem dla Gruzji na Europę. Z drugiej strony liczymy, że nasi eksporterzy, poprzez Gruzję, będą uczestniczyć w wymianie handlowej z krajami azjatyckimi - tłumaczy Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Gruzja to jeden z najlepiej rozwijających się krajów w tamtej części świata z PKB na poziomie 5%. Suma wymiany gospodarczej między Polską a Gruzją w 2016 roku wyniosła 126 mld dolarów.REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama