DAB+ Literatura: Estrada we Wrocławiu, literacka wyprawa na Ślężę, zimowe Bookowisko oraz "Dziewczęta z Auschwitz"

Bartosz Synowiec, Jacek Antczak | Utworzono: 2018-01-25 15:37 | Zmodyfikowano: 2018-01-25 15:37
A|A|A

W tym tygodniu literackie popołudnie w Radiu Wrocław Kultura rozpoczniemy od spotkania z Bogusławem Klimsą, który po książkach "Jazz we Wrocławiu 1945-2000" i "Rock we Wrocławiu 1959-2000", tym razem zabrał się za opis wrocławskich przedsiębiorstw estradowych, twórców i wykonawców rozrywki, kabaretów, estradowych zespołów muzycznych, lokali gastronomicznych miasta i ich muzyków. Ponadto, w swoim nowym dziele zatytułowanym "Estrada we Wrocławiu 1945-2000", przybliża początki stereofonicznych nagrań studyjnych we wrocławskim radiu, eksperymenty z kwadrofonią oraz kultową audycję STUDIO 202. Odnotowuje powstałe w tym okresie piosenki o Wrocławiu. O pracy nad tą książką i o samej książce Bogusław Klimsa opowie w Radiu Wrocław Kultura tuż po 16:00.

W drugiej części programu naszym gościem będzie wrocławski pisarz Andrzej Więckowski, z którym porozmawiamy o książce "Monte Silentii". Jest to relacja z wielotygodniowej wyprawy po sens życia – jednego życia (narratora i jednocześnie bohatera powieści). Bohater tego dziennika założył a priori, że wraz z osiągnięciem celu, jakim jest szczyt góry Ślęży, dozna iluminacji, w wyniku której pozna swoją prawdziwą tożsamość ukrytą w imieniu, które to imię definiuje istotę i sens istnienia. Na zapiski składają się przemyślenia mężczyzny i opisy zdarzeń, które były jego udziałem w trakcie wędrówki oraz opisy miejsca akcji, to jest góry Ślęży i jej bliskich okolic. Sceną wydarzeń staje się również dom bohatera, gdzie w osamotnieniu, z wyboru niejako, toczy on walkę nie tylko o swoją tożsamość, ale również (a niekiedy wydaje się, że przede wszystkim) walkę ze swoją fizycznością. Ujarzmiony w pełnym niemocy ciele, uwikłany w relacje z ludźmi (którzy często zdają się przeszkadzać), rozdarty między samczą fascynacją kobietami a potrzebą określenia ich roli w procesie poznawania siebie, egocentryczny wędrowiec objawia fundamentalne prawdy o swym bycie i nie-bycie (tu i teraz) zarazem.

Po 17:30 z zaproszeniem na zimową edycję Bookowiska odwiedzi nas Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury. Kiermasz książek zaplanowano na 27 stycznia. Jak zapowiadają organizatorzy, ta edycja będzie wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy nie odbędzie się pod gołym niebem. Szczegółów dowiecie się słuchając Radia Wrocław Kultura.

Ostatnia część programu to spotkanie z Sylwią Winnik, autorką książki "Dziewczęta z Auschiwtz" zawierającej przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

DAB+ Literatura
czwartek 16:00-19:00 (powtórka w piątek 8:00-11:00)
Jacek Antczak, Bartosz Synowiec

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama