Wałbrzych: Pierwsza w tym roku sesja rady miasta

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2018-01-25 17:25 | Zmodyfikowano: 2018-01-25 15:51
A|A|A

Przyjęli drobne poprawki do uchwał i sprawozdania z prac komisji w 2017 roku. Wałbrzyscy radni obradowali dziś pierwszy raz w nowym roku. Sesję rozpoczęto uroczystym mianowaniem na stopień kapitana Pana Jana Kotlarza, a zakończono uchwałami w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha" kilku górnikom. Prezydent Roman Szełemej zachęcał do przypomnienia mieszkańcom o możliwości korzystania z abolicji czynszowej dla osób w spirali długów. Podkreślał, że program ma charakter czasowy.

- To jest czasowa inicjatywa. Zbieramy wnioski od końca listopada do końca kwietnia, apelujemy o mobilizację. Czasami lepiej jest pożyczyć 30% i mieć umorzone 70%. 

Wnioski to nie wszystko. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie przez specjalną komisję. Program został wznowiony po blisko 5-letniej przerwie. Na ulgę nie mogą liczyć osoby, które świadomie unikały płacenia czynszu. Szacuje się, że zadłużenie z tego tytułu wynosi około 100 mln zł.

To będzie rok ważnych drogowych inwestycji, ale zabiegania o uwzględnienie Wałbrzycha w nowych - mówił podczas dzisiejszej sesji prezydent Roman Szełemej. Jeszcze w pierwszym kwartale możemy spodziewać się przetargów na wyczekiwaną obwodnicę miasta, odblokowano także prace nad Trasą Sudecką. Wciąż jednak trzeba zabiegać o połączenie Wałbrzycha z trasą S3 na odcinku Bolków - Lubawka.

- Dla nas jest istotne zbudowanie okna na autostradową perspektywę, jaką jest łącznik, pomiędzy aglomeracją, a drogą S3. Najprawdopodobniej z okolic obwodnicy Szczawna, najlepiej będzie dołączyć się do drogi S3. 

Zdaniem prezydenta to najlepszy moment na intensyfikację rozmów. Realny okres ukończenia odcinka między Bolkowem, a Lubawką to 4 do 5 lat. Wartość łącznika S3-ki z Wałbrzychem może wynosić od 150 do 200 mln zł. Konieczne jest pozyskanie środków z zewnątrz.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama