Kino na cenzurowanym. Zakazane filmy w Centrum Historii Zajezdnia

materiały prasowe | Utworzono: 2018-01-25 13:20
A|A|A

Program "Kino na cenzurowanym" zaprezentuje filmy w okresie komunizmu przemilczane i decyzją cenzora skrzętnie ukryte przed widzami. W latach 1944 - 1990 w PRL-u funkcjonował Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, którego celem było nadzorowanie wszelkich przejawów działalności artystycznej. Dzięki działalności urzędu, cenzura eliminowała niepożądane treści jeszcze przed ich publikacją.

Tym sposobem kilkanaście rolek filmowych trafiło na magazynowe półki stając się "półkownikami" - filmami niedopuszczanymi do rozpowszechniania. Czas ukrywania ich przed publicznością był różny. Rekordzistą jest Aleksander Ford, któremu nie było dane dożyć premiery wyprodukowanego w 1958 roku filmu "Ósmy dzień tygodnia". Film z niezapomnianą rolą Zbigniewa Cybulskiego na swoją premierę czekał aż 25 lat.

Cykl, w ramach którego zaplanowano osiem seansów , rozpocznie się 15 lutego pokazem "Przypadku" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, którego premiera odbyła się w 1987 roku po sześcioletnim okresie "banicji". Podczas pokazu w Centrum Historii Zajezdnia zaprezentowana zostanie wersja filmu po rekonstrukcji cyfrowej film z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę.

Przypadek - materiał porównawczy from Cyfrowe Repozytorium Filmowe on Vimeo.

W "Przypadku" ze znakomitym Bogusławem Lindą, Krzysztof Kieślowski zastanawia się co kieruje naszym życiem - przypadek czy przeznaczenie? Od tego, czy 20-letni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. To uniwersalne przesłanie - przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności - a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów.

Bilety w cenie 5 zł dostępna na godzinę przed seansem w kasie Centrum Historii Zajezdnia. Start o godzinie 18:00.

Kino na cenzurowanym | harmonogram projekcji

15 lutego, 18:00 | "Przypadek", reż. Krzysztof Kieślowski

15 marca, 18:00 | "Przesłuchanie", reż. Ryszard Bugajski

19 kwietnia, 18:00 | "Matka Królów", reż. Janusz Zaorski

17 maja, 18:00 | "Dreszcze", Wojciech Marczewski

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama