DAB+ Literatura: Estrada we Wrocławiu, literacka wyprawa na Ślężę, zimowe Bookowisko oraz "Dziewczęta z Auschwitz" [WIDEO]

Bartosz Synowiec | Utworzono: 2018-01-27 18:00 | Zmodyfikowano: 2018-01-27 18:00
DAB+ Literatura: Estrada we Wrocławiu, literacka wyprawa na Ślężę, zimowe Bookowisko oraz "Dziewczęta z Auschwitz" [WIDEO] -

Ostatnie styczniowe literackie popołudnie w Radiu Wrocław Kultura rozpoczęliśmy od spotkania z Bogusławem Klimsą, który po książkach "Jazz we Wrocławiu 1945-2000" i "Rock we Wrocławiu 1959-2000", tym razem zabrał się za opis wrocławskich przedsiębiorstw estradowych, twórców i wykonawców rozrywki, kabaretów, estradowych zespołów muzycznych, lokali gastronomicznych miasta i ich muzyków. Ponadto, w swoim nowym dziele zatytułowanym "Estrada we Wrocławiu 1945-2000", przybliża początki stereofonicznych nagrań studyjnych we wrocławskim radiu, eksperymenty z kwadrofonią oraz kultową audycję STUDIO 202. Odnotowuje powstałe w tym okresie piosenki o Wrocławiu. Poniżej fragment rozmowy traktujący o roli wrocławskiego radia w rozwoju lokalnej sceny:

W drugiej części programu naszym gościem był wrocławski pisarz Andrzej Więckowski, z którym rozmawialiśmy o książce Andreasa P. Rotaba (autor ukrywa się za pseudonimem i nie chce się ujawniać) "Monte Silentii". Jest to relacja z wielotygodniowej wyprawy po sens życia – jednego życia (narratora i jednocześnie bohatera powieści). Bohater tego dziennika założył a priori, że wraz z osiągnięciem celu, jakim jest szczyt góry Ślęży, dozna iluminacji, w wyniku której pozna swoją prawdziwą tożsamość ukrytą w imieniu, które to imię definiuje istotę i sens istnienia. Na zapiski składają się przemyślenia mężczyzny i opisy zdarzeń, które były jego udziałem w trakcie wędrówki oraz opisy miejsca akcji, to jest góry Ślęży i jej bliskich okolic. Sceną wydarzeń staje się również dom bohatera, gdzie w osamotnieniu, z wyboru niejako, toczy on walkę nie tylko o swoją tożsamość, ale również (a niekiedy wydaje się, że przede wszystkim) walkę ze swoją fizycznością. Ujarzmiony w pełnym niemocy ciele, uwikłany w relacje z ludźmi (którzy często zdają się przeszkadzać), rozdarty między samczą fascynacją kobietami a potrzebą określenia ich roli w procesie poznawania siebie, egocentryczny wędrowiec objawia fundamentalne prawdy o swym bycie i nie-bycie (tu i teraz) zarazem.

Do programu DAB+ Literatura z zaproszeniem na zimową edycję Bookowiska wpadła Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury. Kiermasz książek zaplanowano na 27 stycznia. Jak zapowiadają organizatorzy, ta edycja będzie wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy nie odbędzie się pod gołym niebem. Szczegółów dowiecie się z wywiadu:

Ostatnią częścią programu było spotkanie z Sylwią Winnik, autorką książki "Dziewczęta z Auschiwtz" zawierającej przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

DAB+ Literatura
czwartek 16:00-19:00 (powtórka w piątek 8:00-11:00)
Jacek Antczak, Bartosz Synowiec

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.