Ośmiometrowy Arlekin stanie w centrum Wrocławia

| Utworzono: 2018-01-31 07:30 | Zmodyfikowano: 2018-01-31 07:30
A|A|A

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na początku czerwca będzie już z nami we Wrocławiu. Ośmiometrowy Arlekin, czy raczej Arlecchino jak wolałby, żeby na niego mówić włoski twórca Alessandro Mendini.

Metalowa, geometryczna rzeźba z fantazyjnych kolorach stanie przed Teatrem Muzycznym Capitol u zbiegu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie i montaż Arlekina. Jolanta Gromadzka z Muzeum Architektury podkreśla, że światowej sławy architekt i designer zaprojektował Arlecchino specjalnie z myślą o Wrocławiu.

Jako jedyni publikujemy wizualizacje, jak będzie wyglądał skwer w centrum miasta, gdy już pojawi się na nim rzeźba. Jak podoba się wrocławianom?

Betonowy cokół rzeźby ma jednocześnie pełnić funkcję ławki. Wokół pojawi się także zieleń, mała architektura i iluminacja.

Beata Turska z magistratu tłumaczy, że zwycięzca przetargu będzie miał pełne ręce roboty, bo chodzi nie tylko o wykonanie i montaż gigantycznej rzeźby.

Na razie w Muzeum Architektury można zobaczyć niewielki model, ale Jolanta Gromadzka, wicedyrektor tej placówki nie może już się doczekać kiedy zobaczy Arlekina we właściwych gabarytach.

Wykonawca rzeźby będzie miał niespełna cztery miesiące na wykonanie prac, więc Arlekin ma stanąć u zbiegu Piłsudskiego i Świdnickiej na początku czerwca.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Salix Ca
2018-03-03 20:27:05
z adresu IP: (91.217.xxx.xxx)
Ocena: 0
pajace za ciężkie pieniądze kupiły pajaca, dajcie to przedszkolakom do pomalowania to chociaż fan z tego g... będzie
~Wrocławianin
2018-02-04 14:57:27
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 2
Gdzie to będzie stało?
~...
2018-02-02 15:51:43
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ładne
~dorota koziara
2018-02-02 11:32:17
z adresu IP: (95.240.xxx.xxx)
Ocena: -2
Do wszystkich Panstwa ponizej proszacych o wyjasnienia postaram się wyjaśnić najważniejsze kwestie w skrócie. 1. Swiatowej slawy architekt i artysta Pan Alessandro Mendini został zaproszony przez Miasto Wrocław do projektu rzeźby dla miasta. Zrealizował ten projekt z dużą sympatią dla miasta i jego mieszkańców. 2. Gdzie ma powstać rzeźba w którym miejscu było to poddane opini publicznej na łamach Gazety Wyborczej oraz Gazety Wroclawskiej i w plebiscycie z 8 proponowanych lokalizacji wygrał plac przy Teatrze Capitol. Który jest bardzo adwkwantym miejscem również z mojego punktu widzenia. 3. Arlekin czyli po włosku Arlecchino dla niektórych z Państwa którzy tak określają w swoich poniższych opisach może być oczywiście zwykłym pajacem. Dla Państwa informacji podam że Arlekin jest tak naprawdę symbolem Teatru w ogóle zwłaszcza teatru ulicznego więc usytuowanie rzeźby przy teatrze jest wspaniałą lokalizacją. 4. Dla tych Państwa którzy dyskutują nad wyższością nazwisk polskich artystów i tych zagranicznych na dodatek o światowej sławie dodam że zapraszając do miasta takie nazwiska automatycznie mamy na planie miasta punkt, który ściąga turystów którzy akurat mogą specjalnie przyjechać do miasta tylko po to żeby zobaczyć tą realizację . Nie wspominając już o tym jakie może być zainteresowanie zagranicznych mediów przez publikacje najnowszej realizacji autorstwa artysty znanego na całym świecie i tym samym promocja miasta Wrocławia. Ja jako kurator wystawy Mendini w Muzeum Architektury i Wnętrzach ASP cieszę się bardzo że w końcu mamy szansę na powstanie rzeźby Pana Mendiniego we Wrocławiu. Pozdrawiam Wszystkich Państwa Serdecznie Dorota Koziara
~Sialala
2018-02-02 05:58:37
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 2
Arlekin=pajac , czyli mają "dobre" zdanie o nas :):):):):):)
~Ugabuga
2018-02-01 23:22:26
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
A mi się ten pomysł podoba.
~Funky Koval
2018-02-01 22:26:32
z adresu IP: (89.79.xxx.xxx)
Ocena: 12
Ulice z syfu umyć, psie odchody wyzbierać, szczury wybić a nie pieniądze (nasze) na pierdoły wydawać! Brud będzie brudem, syf syfem i żadne pomniki egzotycznych artystów tego nie zmienią. Tak jak z kocmołucha z niedomytą gębą torebka louis vuitton damy nie zrobi.
~Chebons
2018-01-31 16:58:52
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 11
Ta pstrokacizna ma charakteryzować Wrocław? A Polak nie potrafi?
~regent
2018-01-31 16:18:32
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: 17
Dutkiewicz nie chciał powielać bufetowej z warszawki z niesławną "tęczą', to chociaż takie "motowidło" wcisnął.
~wrocławianka
2018-01-31 12:51:37
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 6
"Światowej sławy architekt i designer uznał, że do Wrocławia najlepiej będzie pasowała postać arlekina składająca się z kolorowych wieloboków." Ciekawe, dlaczego? Nie krytykuję, tylko trochę mnie to zastanawia...
~HonyszkeKojok
2018-01-31 12:23:38
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
Chciałbym poznać osobę, która po zobaczeniu tego transformersa pomyślała "O, tak! To jest to! To wyraża Wrocław, to MUSI stanąć w centrum!"
~SDW
2018-01-31 10:39:39
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 9
Czy wybór artysty i jego koncepcji był konsultowany? Czy Wrocławianie mieli na to wpływ? Był prowadzony dialog społeczny? :"włoski twórca Alessandro Mendini. Światowej sławy architekt i designer uznał, że do Wrocławia najlepiej będzie pasowała (...)" i już?