Hamburger na śniadanie: Pączki i... dbamy o dietę. Do tego Jadłonomia

Michał Hamburger | Utworzono: 2018-02-03 08:30 | Zmodyfikowano: 2018-02-03 08:30
A|A|A

Na dzień dobry prezent od Radia Wrocław i Marty Dymek. Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata. Szczegóły w Hamburgerze na śniadanie:

Trzy czwarte Polaków deklaruje, że zje pączka w tłusty czwartek, czyli na rozpoczęcie ostatniego tygodnia karnawału, który kończy się tzw. mięsopustem. Są to trzy ostatnie dni przed Wielkim Postem, poświęcane dawniej biesiadom, tańcom, wesołości. Od środy popielcowej mogliśmy już tylko pościć. Tłusty czwartek w połączeniu tradycji ludowej oraz chrześcijańskiej jest symbolem pożegnania hucznego karnawału i dniem, w który dostarczamy sobie zapasu energii na zbliżający się post. Także w starożytności jedząc kaloryczne potrawy świętowano odejście zimy i przywitanie wiosny. Już w tamtych czasach na stołach pojawiały się pączki, jednak w nieco innej formie. 

Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w Polsce zadomowił się już w XVII wieku w miastach i na dworach. Na wsi pojawił się pod koniec XIX wieku. Popularne dzisiaj słodkie i puszyste pączki dawniej jadano w wersji wytrawnej ze skwarkami, nadziewano je słoniną, boczkiem i mięsem, obficie zapijano wódką. Był to prawdziwie tłusty czwartek.

Oprócz pączków w karnawale objadamy się faworkami, czyli tzw. chrustami, chruścikami. To rodzaj chrupkich ciastek o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki. Smażone, jak pączki, w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem. Inne tradycyjne, polskie ciastko spożywane w tym samym okresie, to róża karnawałowa, którą przygotowuje się tak samo jak faworki. Ma tylko inny kształt róży wypełnionej wisienką lub marmoladą, posypanej cukrem pudrem. W Polsce występowały także pączki z orzechową „niespodzianką”. Podobno ten kto trafił na orzech w środku, cieszył się niebywałym szczęściem.

O pączkach, tradycji na tłusty czwartek, opowie Justyna Szafrańska z GIGI Cafe we Wrocławiu. Zapraszamy od 11.00. Wcześniej będzie... bardzo zdrowo.

Konferencja „Odważ się?... zdrowie a współczesne pułapki dietetyczne" jest jedynym wydarzeniem we Wrocławiu, które ma na celu przedstawienie i uporządkowanie aktualnego stanu wiedzy z zakresu dietetyki, żywienia i zdrowia opartej na dowodach naukowych. Adresatami konferencji są nie tylko dietetycy, studenci, lekarze czy pracownicy naukowo – dydaktyczni, ale wszystkie osoby zainteresowane przedstawioną tematyką.

Szacowana liczba uczestników to 200 osób. Zaproszeni prelegenci to eksperci w swoich dziedzinach, na co dzień zajmujący się tematyką zdrowia i żywności. Przedstawione zagadnienia są silnie związane z problematyką naszych czasów – choroby metaboliczne, autoimmunizacja, oczyszczanie organizmu czy probiotyki, to w chwili obecnej największe problemy i wątpliwości zdrowotne społeczeństwa, wokół których narasta wiele sprzecznych informacji.

Zaproszeni eksperci hasłem „Odważ się" zapraszają do dyskusji i pragną zogniskować uwagę nie tylko naukowców, przedstawicieli zawodów medycznych, biznesu czy lokalnych władz, ale przede wszystkim ogółu społeczeństwa na znaczeniu i wpływie diety na zdrowie i profilaktykę chorób, a także ryzyku jakie ze sobą niosą liczne pułapki dietetyczne. Pomysłodawczynią spotkania jest dr hab. n med. Dorota Waśko-Czopnik, która od 10.00 będzie gościem Hamburgera na śniadanie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama