Andaluzja i barokowa Hiszpania tematem przewodnim Dźwięków Świata.

Urszula Andruszko | Utworzono: 2018-02-28 18:32 | Zmodyfikowano: 2018-02-28 18:33
A|A|A

Andaluzja - ojczyzna flamenco. Kultury, która obejmuje nie tylko muzykę, taniec, stroje, ale jest nośnikiem historii ludów wygnanych i niedopuszczonych do kultywowania swojej tradycji.

"Flamenco wywodzi się od ludzi, którzy wyśpiewują swój smutek i radość"

Tak o tej kulturze muzycznej mówiła Melisa Calero - tancerka flamenco, którą poznałam w Sewilii i która tej tradycji nadaje współczesny charakter, m.in. w projekcie Gravita Danza, w którym tańczy flamenco zawieszona w powietrzu lub w projekcie La Huella. Todos somos Carmen Amaya, w którym łączy flamenco z muzyką techno.

Wrocławski zespół Jacaras został założony przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Lipińskiego we Wrocławiu w 2009 roku. Z prof. Piotrem Zalewskim, Mateuszem Ławniczakiem i pochodzącą z Meksyku Julietą Gonzalez - Springer rozmawiałam o tym, jak odbierana jest hiszpańska muzyka barokowa, w krajach, w których muzyka gitarowa nie jest popularna (są i takie...) oraz o tym, w jakich okolicznościach utwory, które grają były wykonywane w XVII i XVIII wieku...

Związana z festiwalem Festiwal Sztuka Łączy Pokolenia "Inspiracje Flamenco" Przenikanie Kultur Anna Patkiewicz - tancerka, choreografka, instruktorka tańca flamenco, animatorka kultury opowiadała o tym, w jaki sposób flamenco pozwala lepiej zrozumieć siebie i jak dociera się do tzw. "prawdy flamenco".

Zapraszam do słuchania audycji Dźwięki Świata na antenie Radia Wrocław Kultura w każdą niedzielę od 16 do 19. http://www.radiowroclawkultura.pl/

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama