Dominacja "Cichej nocy". Dwa Orły dla „Twojego Vincenta”

Jan Pelczar/PP | Utworzono: 2018-03-27 16:40 | Zmodyfikowano: 2018-03-27 16:40

Pierwszego Orła dla „Twojego Vincenta” odebrali twórcy scenografii. Nagrodzeni to Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek, Rafał Waltenberger. Ze sceny troje z nich (Button był nieobecny) tłumaczyło, że chociaż „Twój Vincent” to film animowany, to scenografię miał zbudowaną jak prawdziwy film fabularny, bo w pierwszej fazie sceny realizowano z aktorami. Plan wybudowano w atelier dawnej Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, czyli w dzisiejszym Centrum Technologii Audiowizualnych. Za pomoc CETA przy realizacji filmu scenografowie także dziękowali ze sceny, odbierając Orła. Duffek i Waltenberger to wrocławianie od lat związani z dawną Wytwórnią.

fot. CETA

Dorota Kobiela i Justyna Wierszyńska odebrały statuetkę za montaż. – Chciałabym, żeby ona mówiła – zaczęła Kobiela, która była również współreżyserką filmu. – Jesteśmy bardzo wzruszone. To była zupełnie inna praca niż przy tradycyjnych filmach – mówiła Wierszyńska. – Był w sumie montowany trzy razy. Najpierw na etapie storyboardów, potem po części aktorskiej, a na koniec jako animacja. Powstawał pięć lat – wyjaśniała Kobiela.

Za najlepszy film europejski uznano „The Square” Rubena Ostlunda – zdobywcę zeszłorocznej Złotej Palmy w Cannes. Szwedzki film miał polską premierę na wrocławskim festiwalu Nowe Horyzonty.

Wręczenie dwudziestych Polskich Nagród Filmowych zdominowała „Cicha noc”. Triumfator zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył aż dziesięć Orłów. Za najlepszy film, reżyserię, role Agnieszki Suchory, Dawida Ogrodnika i Arkadiusza Jakubika, scenariusz, zdjęcia, dźwięk, odkrycie roku i nagrodę publiczności. Pięć z tych nagród odebrał debiutant Piotr Domalewski – jako twórca najlepszego filmu, reżyser, scenarzysta, publiczności i odkrycie roku.

Statuetkę za Osiągnięcia Życia odebrał Jerzy Stuhr. Filmem 20-lecia Orłów wybrano „Pianistę”, w reżyserii Romana Polańskiego.

„Twój Vincent” miał w sumie pięć nominacji do Orłów. Wyróżniony sześcioma, także zrealizowany na Dolnym Śląsku, „Pokot” nie otrzymał żadnej statuetki, podobnie jak nominowany do czterech nagród „Najlepszy” o głogowianinie Jerzym Górskim. Dolnoślązaczka Anna Jadowska nie zamieniła na statuetkę nominacji w kategorii najlepsza reżyseria, podobnie jak wrocławianka Alicja Albrecht w kategorii najlepszy film dokumentalny z „Młynarskim. Piosenką finałową”. Nakręcony we Wrocławiu drugi sezon serialu "Belfer" nie powtórzył sukcesu pierwszej części i nie zdobył statuetki. Sukcesu z Festiwalu w Gdyni nie powielił natomiast Sandro di Stefano, kompozytor muzyki do „Człowieka z magicznym pudełkiem" wrocławianina Bodo Koxa. Nie było też nagrody za dźwięk dla "Królewicz Olch" wrocławskiego reżysera Kuby Czekaja.

PEŁNA LISTA NAGRÓD:

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA:

– Jerzy Stuhr

FILM 20-LECIA PNF:

– „Pianista”, reż. Roman Polański

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

– „The Square”, reż. Ruben Ostlund, Szwecja/Niemcy/Francja/Dania

NAJLEPSZY MONTAŻ

– Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska, „Twój Vincent”

NAJLEPSZE KOSTIUMY

– Cristobal Pidre, Florence Scholtes, Małgorzata Zacharska, „Maria Skłodowska-Curie”

NAJLEPSZY DŹWIĘK

– Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, „Cicha Noc”

ODKRYCIE ROKU

– Piotr Domalewski za najlepszą reżyserię filmu „Cicha noc”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

– „Wataha”, sezon 2, reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

– „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

– Agnieszka Suchora, „Cicha Noc”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

– Akadiusz Jakubik, „Cicha noc”

NAJLEPSZA MUZYKA

– Radzimir Dębski, „Sztuka Kochania”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

– Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek, Rafał Waltenberger „Twój Vincent”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

– Magdalena Boczarska, „Sztuka Kochania”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

– Dawid Ogrodnik, „Cicha noc”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

– Piotr Sobociński jr, „Cicha noc”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

– Piotr Domalewski, „Cicha noc”

NAJLEPSZA REŻYSERIA

– Piotr Domalewski, „Cicha noc”

NAJLEPSZY FILM

– „Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.