Rehabilitacja wzroku - przychodnia działa we Wrocławiu [POSŁUCHAJ PROGRAMU]

Elżbieta Osowicz, el | Utworzono: 2018-04-13 17:45 | Zmodyfikowano: 2018-04-13 17:45
A|A|A

Fot: przychodniapzn.pl

Specjaliści z ośrodka przy ulicy Kamiennogórskiej uczą osoby tracące wzrok, jak radzić sobie w codziennym życiu. Jak mówi psycholog Aleksandra Busse-Brandyk program zajęć jest dostosowywany do pacjenta. - Jeżeli już widzenie jest na tyle szczątkowe, że ani lupa, ani powiększalnik nic nie da, wtedy uczymy taką osobę obsługiwania udźwiękowionego komputera, uczymy go korzystać ze specjalnego programu, który przerobi niewidzialną książkę na słyszalny tekst - wyjaśnia.

Specjaliści uczą jak poruszać się z białą laską czy przygotować sobie posiłek. Ośrodek przy ulicy Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu ma kontrakt z NFZ i wszystkie porady są bezpłatne. Wystarczy skierowanie od okulisty, aby skorzystać nawet ze 120 wizyt w roku.

Na zajęcia do ośrodka przy ulicy Kamiennogórskiej przychodzi między innymi Janina Kahane, która coraz gorzej widzi z powodu plamki żółtej. - Najgorszy problem jest z czytaniem. Już nie mogę czytać książek, a kiedyś połykałam książki, a teraz to tylko krzyżówki i z nimi też mam problem, muszę lupę przykładać - opowiada. 

W przychodni można między innymi nauczyć się jak obsługiwać udźwiękowiony komputer czy rozpoznawać monety.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT MÓWILIŚMY W PROGRAMIE ELŻBIETY OSOWICZ:

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama