Milionowe straty Skarbu Państwa. Trzy osoby zatrzymane w związku z działaniem grupy przestępczej

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2018-04-12 14:00 | Zmodyfikowano: 2018-04-12 14:00
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Funkcjonariusze Wydziału zajmującego się zwalczaniem Przestępczości Gospodarczej i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kolejne trzy osoby. To efekt prowadzonej przez policjantów od 2016 roku sprawy i rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która poprzez portale ogłoszeniowe oferowała do sprzedaży fikcyjne faktury VAT. Do chwili obecnej w ręce funkcjonariuszy wpadło już dwanaście osób, w tym główny organizator przestępczego procederu.

Jak ustalili funkcjonariusze członkowie zorganizowanej grupy przestępczej od kwietnia 2015 roku do listopada 2016, poprzez specjalnie stworzone witryny internetowe uruchomione na serwerach zlokalizowanych poza granicami kraju, oferowali sprzedaż faktur VAT na nieistniejące towary oraz usługi, które posłużyły do zaniżenia należnego podatku VAT i CIT. W tym celu przestępcy wystawiali dokumenty na specjalnie do tego założone podmioty gospodarcze. Dodatkowo, aby zakamuflować swoją działalność, sprawcy przyjmowali zapłatę na rachunki bankowe prowadzone w Bitcoinach, co miało gwarantować wysoki stopień anonimowości.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przez policjantów, wstępnie szacuje się, że kwota obrotu fakturowego wynosiła kilka milionów złotych, a straty na szkodę Skarbu Państwa są nie mniejsze niż milion złotych.
Wszyscy usłyszeli już zarzuty popełnienia przestępstw. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Osoby uczestniczące w przestępczym procederze i korzystające z fikcyjnych faktur, mogą liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy same zgłoszą się na Policję lub do prokuratury.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama