Walą się mury zamku Chojnik. Sytuacja jest dramatyczna

Gabriela Stefanowicz, mk | Utworzono: 2018-04-18 11:20 | Zmodyfikowano: 2018-04-18 11:20
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

CZYTAJ, ZOBACZ: Zamek Czocha. Tego jeszcze nie widzieliście [WIDEO]

Potrzeby są znacznie większe. W tym roku Zamek Chojnik otrzymał 30 tysięcy dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Andrzej Ciosański - kasztelan zamku - od lat zabiega o kompleksowy remont murów i mówi wprost:

- Samo np. stawianie rusztowań to są koszty. Przywiezienie tych rusztowań tu na górę to są kolejne, duże koszty. Część tej kwoty jest pochłaniana przez takie niepotrzebne prace: tam i z powrotem, tam i z powrotem mówiąc krótko. Tymczasem gdyby to była jedna duża kwota, to przywozimy raz rusztowania, raz dostarczamy to wszystko, raz je stawiamy. Za to już oczywiście trzeba zapłacić, ale nie trzeba tego rozbijać na małe kwoty i co roku robić to samo.

Do tej pory jeszcze nikomu nic się nie stało. Jednak jest to balansowanie na krawędzi. Właściciel obiektu PTTK Sudety Zachodnie jest dobrej myśli i czeka na pozytywne rozstrzygnięcie ministerialnego konkursu na ochronę zabytków.

Sytuacją zamku zaniepokojeni są przewodnicy sudeccy, a Garcjan Kieljański apeluje:

-Jeżeli przewodnik sudecki wprowadza gdzieś grupę, to pierwsze na co patrzy, to bezpieczeństwo dla całej grupy i dla siebie. Jeżeli miejsce jest nie jest bezpieczne i nie jest w stanie tam swojej grupy zabezpieczyć, to po prostu przestanie tam swoją grupę wprowadzać.

Gdyby do tego doszło miałoby to katastrofalne skutki nie tylko dla zamku ale także regionu. Co roku obiekt ten odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów i jest on - obok Śnieżki - obowiązkowym punktem dla turystów w Karkonoszach.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~PanS
2019-07-29 16:05:43
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ileż to by takich obiektów można było uratować, za to, co chcą wydać na muzeum w Westerplatte.
~Jkm fan
2018-05-21 15:36:36
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
bzdury- sprywatyzować i raz dwa odbudujom drugi Książ
~Czechy24 com pl
2018-04-26 15:50:18
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: -7
A w Czechach się to jakoś udaje i nawet ruiny są zdatne do zwiedzania
~Nom
2018-04-25 12:01:31
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -10
Wpłaciłbym ale tam wystawili taką kaplicę z krzyżem... niech Kościół wpłaci.
~xxx
2018-04-24 10:41:17
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wszystkim dziękujemy za mądre komentarze.
~hrabia z zamku
2018-04-24 01:23:34
z adresu IP: (36.79.xxx.xxx)
Ocena: 10
Słyszałem, że Wsiocław ma za dużo cegieł i bardzo chce pomóc. Rozbierze się katedrę we Wsiocławiu, Halę Stulecia, Sry tower który tylko szpeci widok Dolnego Śląska a z kamieni i cegieł wyremontuje zamek Chojnik, który sam w sobie przyciąga więcej turystów niż cały Wsiocław. Kmiotom zza Buga okazałe budowle niepotrzebne, wystarczy karton i dykta do spanie. A tu przyjeżdżają bogate Niemcy i zostawiają grube dutki.
~lol
2018-04-23 18:21:20
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: -21
Kogo obchodzi jakaś kupa kamieni posklejane gunwem nietoperzy ,sliną chłopów wapnem?toć to nie Pesepolis albo termy Trajana ze muszą stac,zaorać to posadzić truskawki żeby w9iesniaki z okolic miały inne źródło zarobku i po krzyku.
~dracov6664
2018-04-23 11:45:34
z adresu IP: (51.37.xxx.xxx)
Ocena: -15
No i?Trzeba kolejne muzea żydów budować a nie jakieś zamki remontować!!!
~Anna
2018-04-23 11:05:11
z adresu IP: (176.114.xxx.xxx)
Ocena: -5
Procz murow w pierwszej kolejnosci powinni wyremontowac obrzydliwa toalete ....poprostu zgroza I syf ..do tego wstyd przed turystami z innych rejonow...o zagranicznych niewspomne...zenada.kase zbijaja na barze a toalety wyremontowac niema komu...do tego teren baru do okola...oj wlasciciele powinni rozbic swinke skarbonke...
~hexe
2018-04-23 08:00:58
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -3
może taniej byłoby te rusztowania kupić ?
~Dorcia0102
2018-04-22 21:01:56
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -7
Ej a gdzie są pieniądze z biletów, przecież tam masa ludzi się przewija a bilety nie tanie
~Pana, wójta i plebana
2018-04-18 19:01:29
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -9
Największe atrakcje to posiadłości watykańskie. Na nie idzie gro dofinansowania, na remonty zabytków. Oczywiście z kasy państwa Polskiego. Dane za rok 2017 - Aż trzy czwarte środków - 3,7 mln zostanie przeznaczone na remonty obiektów sakralnych. Najwięcej, po 70 tys. zł otrzymały parafie w Złotoryi, Jeleniej Górze i Sułowie (pow. milicki).
~Psps wro
2018-04-18 18:14:21
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 6
To bardzo ważne atrakcją. Nawet zdjecia w internecie pokazują wyjątkowość tego miejsca. Na miano miejsca z klimatem jak z Władcy Pierścieni. To ważny punkt na mapie turystycznej w stronę Jeleniej. Sam z Wrocławia chciałem tam wyskoczyć na weekend. Także ktoś powinien się tym zainteresowac i to poważnie. Nawet okoliczne gminy. To tak samo ważne miejsce jak np. Schronisko na Ślęży. Naprawde
~gospodasz
2018-04-18 15:23:17
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -3
30 tyś Ale zgrywusy!!! ja robiłem remont w mieszkaniu na Zabobrzu wyszło mi nie całe 20 tyś kafelki, gładzie... i takie tam.
~fgrgdr3543534
2018-04-18 13:41:32
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -4
nie pierwszy i nie ostatni
~Obiektywny
2018-04-18 12:53:37
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: 9
Zamek Chojnik to jest jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska i na ten remont od ręki powinno się znaleźć nie 30 tys. zł, ale 3 miliony złotych.
~tomek
2018-04-18 09:26:37
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 5
Napiszcie do Michalaka on teraz wszystko jest w stanie załatwić - są w końcu wybory