Święto Rzemiosła Dolnośląskiego

Piotr Osowicz, el | Utworzono: 2018-05-06 14:30 | Zmodyfikowano: 2018-05-06 14:39
A|A|A

Fot: P. Osowicz

Potem, w asyście policyjnej orkiestry, nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i starszyzny cechowej do Urzędu Wojewódzkiego. Wśród maszerujących był Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński. - Jest to zawsze pokazanie tego rzemiosła, tradycji. Przypomnienie wielu ludziom, którzy uczestniczą, że rzemiosło to wielka szkoła nauki zawodu. My kształcimy w systemie dualnym. Nasza Dolnośląska Izba Rzemieślnicza zrzesza ponad pięć tysięcy zakładów rzemieślniczych - podkreśla. 

Pomimo świątecznej atmosfery wielu z uczestników z nostalgią mówiło, że rzemieślników i ich uczniów jest coraz mniej. - Trzeba powiedzieć szczerze: to jest stara gwardia, bo rzemiosło się już kruszy, nie ma nowego narybku. A tutaj spotykamy się, bo jesteśmy ciekawi, co koledzy robią - opowiadał jeden z uczestników. 

W drugiej części obchodów starszyzna cechowa spotkała się w Sali Sejmikowej Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Odegrano hymn Polski, a następnie w imieniu Prezydenta Polski zostały wręczone 5 osobom Złote i Brązowe Krzyże Zasługi. Za szczególny wkład dla rzemiosła polskiego kilkanaście osób odebrało także medale imienia Jana Kilińskiego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama