Majowy weekend i tłumy turystów w karkonoskich kurortach [FOTO]

Gabriela Stefanowicz, GN | Utworzono: 2018-05-07 07:07 | Zmodyfikowano: 2018-05-07 07:08
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

Piękna pogoda i nawet dziewięć dni wolnego to wszystko sprawiło, że tegoroczna majówka była rekordowa pod względem liczby turystów w górach.

- Zagęszczenie osób jest bardzo duże. Każdego dnia na terenie parku przebywało 30-35 tysięcy osób. Takie okresy, jak długie weekendy, stały się bardzo popularne dla turystyki w naszych górach - mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

W Karpaczu i Szklarskiej Porębie przeważali goście z Wielkopolski i z zachodniopomorskiego:

- Przez cały weekend majowy nie spadł śnieg. Ogromna frekwencja w hotelach i pensjonatach. Sporo było też jednodniowych turystów, którzy przyjechali z okolic - mówi Aneta Kubiela z informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie.

Turyści wybierali nie tylko rejon Śnieżki ale także Samotnię czy Szrenicę. Wielu z nich decydowało się na kilkudniowy pobyt w górach. Tak duże zainteresowanie Karkonoszami już w maju to dobry prognostyk przed wakacjami, przekonywał dyrektor Raj.

Najazd turystów zanotował także Świeradów-Zdrój. Spore zainteresowanie był także gminami niedaleko kurortów, które poza dobrymi warunkami noclegowymi oferują cisze i spokój.

Spokoju nie mieli ratownicy. To był bardzo trudny okres dla Grupy Karkonoskiej GOPR.

- Dopisała pogoda dlatego na karkonoskich szlakach spotkać można było tłumy, często nieprzygotowanych turystów - mówi ratownik Michał Barski:

- Interwencji było kilkanaście. Głównie były to urazy, także zachorowania. Był tej jeden wypadek wspinaczkowy - mówi Michał Barski.

Ratownicy apelują zanim wyjdziesz w góry włącz myślenie. A nie trzeba wiele. Wystarczy sprawdzić pogodę, przygotować odpowiedni strój, wziąć mapę i wodę oraz zainstalować na telefonie aplikację Ratunek.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama