Wieżowiec jak origami. Projekt studenta z Politechniki nagrodzony w USA [ZOBACZ WIZUALIZACJE]

Radio Wrocław, Politechnika Wrocławska | Utworzono: 2018-05-10 10:04 | Zmodyfikowano: 2018-05-10 10:05
A|A|A

(fot. mat. Politechniki Wrocławskiej)

Piotr Pańczyk z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wraz z Damianem Granosikiem z Politechniki Łódzkiej i Jakubem Kulisą z Politechniki Krakowskiej zaproponowali Skyshelter.zip, czyli projekt rozkładanego wieżowca dla ofiar klęsk żywiołowych.

Tworzenie całego projektu trwało pół roku a pomysł, żeby konstrukcja służyła ofiarom kataklizmów, pojawił się w styczniu po medialnych doniesieniach o trzęsieniu ziemi i tsunami w Portoryko. – Temat architektury dla ofiar kataklizmów jest często ignorowany i chcieliśmy zwrócić branży architektonicznej na to uwagę – przyznaje Pańczyk.

Przenośny wieżowiec ma pełnić rolę wielofunkcyjnego centrum różnego rodzaju operacji ratunkowych. Konstrukcja przy rozłożeniu ma maksymalnie 100 metrów długości i podstawę 10 na 10 metrów.

Zależnie od ilości gazu wpompowanego do wnętrza balonu, możliwe jest kontrolowanie liczby pięter, które mają zostać rozłożone. Tym sposobem, operując pojedynczym modułem da się reagować na nieprzewidywalne zdarzenia o różnej skali.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama