Wrocław: Znamy zwycięzców Nagrody Poetyckiej Silesius

Grzegorz Chojnowski, el | Utworzono: 2018-05-12 14:15 | Zmodyfikowano: 2018-05-12 14:29
A|A|A

Fot: mat. prasowe

W kategorii "Książka roku" nagrodzono tytuł „Puste noce” Jerzego Jarniewicza (Biuro Literackie). W kategorii "Debiut roku" nagrodę otrzymała Agata Jabłońska za „Raport Wojenny” (Biuro Literackie). Tę główną nagrodę, 100 tysięcy zł za całokształt twórczości odebrał poeta, prozaik, tłumacz i krytyk Bohdan Zadura.

- Przez większą część swojego życia podporządkowywałem wierszowi bardzo wiele. Kiedy miałem coś ważnego do roboty, a przychodził pomysł na wiersz, to ta cała reszta została odkładana na bok - mówił laureat przed galą. 

ZOBACZ: Bohdan Zadura z Silesiusem za całokształt twórczości

Dziś w Klubie Proza o 14:00 odbyło się spotkanie z laureatem, którego nazwisko jurorzy ogłosili już kilka tygodni temu. O pozostałych nagrodach jury zdecydowało na dzisiejszym posiedzeniu. Na nagrodę (50 tys. zł) za poetycką Książkę Roku liczyli nominowani: Dominik Bielicki, Julia Fiedorczuk, Jacek Gutorow, Jerzy Jarniewicz, Marta Podgórnik, Ilona Witkowska, Urszula Zajączkowska. - Obrady bywają burzliwe, a wybory jurorów niepodziewane - mówił przed galą jeden z nich prof. Adam Poprawa.

WIĘCEJ: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

Na statuetkę i 20 tysięcy złotych za poetycki Debiut Roku miały dziś nadzieję trzy autorki: Emanuela Czeladka, Agata Jabłońska, Julia Niedziejko. - Nie zwracaliśmy uwagi na płeć - zapewniał przed posiedzeniem jury Adam Poprawa.Gala odbyła się we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama