Blogoskop Radia Wrocław: Startup Ada. „Sztuczna inteligencja szuka mieszkań na wynajem”

Dariusz Wieczorkowski, dwie | Utworzono: 2018-05-23 09:08 | Zmodyfikowano: 2018-05-23 09:11
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

- Ada to sztuczna inteligencja, która pomaga ludziom szukać mieszkań na wynajem. Zaprojektowaliśmy tę technologię i dzięki wykorzystaniu różnych algorytmów jesteśmy w stanie lepiej, szybciej i łatwiej szukać najlepszych ogłoszeń, które są obecnie dostępne na rynku nieruchomości – wyjaśniał w „Blogoskopie” Kamil Nicieja. - Dwa lata temu stwierdziliśmy, że jeśli chodzi o wynajem, to jest to problem, który dotyka szczególnie młodych ludzi. Natomiast nie ma obecnie żadnego rozwiązania, które byłoby jakościowo odpowiednie do tego, jak duży jest to problem. Chcemy przesunąć polski rynek nieruchomości w stronę zachodnich standardów – dodał.

Nicieja przyznał, że istnieje opinia na temat sztucznej inteligencji, która zakłada, że sprawi ona, iż zaraz wszyscy będą bez pracy, a ludzi zastąpią maszyny. - Sztuczna inteligencja potrafi zrobić to samo, co tysiąc stażystów, tylko szybciej. My nie staramy się zastąpić nikogo na rynku, bo to nie ten etap. Staramy się usprawnić pracę każdego, kto na tym rynku jest – zaznaczył gość audycji. - Tak jak najemcom pomagamy szybciej szukać mieszkań, tak samo agencjom nieruchomości, z którymi współpracujemy, pomagamy szybciej szukać odpowiednich najemców, z którymi oni wiedzą, że chcieliby podjąć współpracę – tłumaczył.

Ponad 100 tys. użytkowników Chatbota

Założyciel startupu wyjaśniał, że Ada to tzw. Chatbot. - Większość osób, które mają nowoczesny telefon, miała już kontakt z Chatbotem – zaznaczył Nicieja i wyjaśnił, że użytkownicy mogli zetknąć się do tej pory m.in. z aplikacją Siri, która potrafi wykonywać polecenia wydane głosowo. – Nasz Chatbot jest tekstowy, bo oparliśmy naszą technologię o platformę Facebooka. Czyli mamy dodatkową platformę chatową, z której ludzie korzystają na Facebooku i możemy sobie wejść na nasz profil, napisać „Ada - znajdź mieszkanie idealne” i Ada szuka mieszkania w takim i takim mieście, przy takiej i takiej ulicy, za taki i taki czynsz – tłumaczył. Jak dodał, do użytkownika są wtedy wysyłane najlepsze oferty.

Gość Radia Wrocław podkreślił, że użytkownicy otrzymują także na bieżąco powiadomienia o najnowszych ogłoszeniach, które spełniają ich wymogi. – To ułatwia zadanie, bo nie trzeba samemu przeszukiwać całego internetu – powiedział.

Z Ady korzysta już ponad 100 tysięcy użytkowników w 14 miastach Polski – między innymi we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Program jest darmowy dla najemców szukających nowego lokum.

Startup Wrocław: Ewolucje - American dream

Gościem „Blogoskopu” był także Michał Karbowiak z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, który zapraszał w audycji na specjalną konferencję. – Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca w kinie Nowe Horyzonty. Konferencja nazywa się „Startup Wrocław: Ewolucje - American dream” - tłumaczył. - Będzie polsko, amerykańsko, będzie o marzeniach i zamierzeniach - zachęcał.

Karbowiak wyjaśniał, że konferencja skierowana jest do pasjonatów technologii, biznesu i założycieli startupów. Odwiedzający mogą spodziewać się spotkań i rozmów z gośćmi nie tylko z Wrocławia, ale także m.in. ze Stanów Zjednoczonych. – Będziemy rozmawiać, pokazywać przykłady rozwoju biznesu wrocławskiego w USA i odwrotnie. Później będzie networking, czyli wymiana biznesowych kontaktów, idei – tłumaczył gość „Blogoskopu”. - Chcemy tworzyć przestrzeń, w której będą mogli spotkać się przedstawiciele biznesu. Chcemy zapraszać najbardziej znamienitych gości, jakich uda się pozyskać po to, żebyśmy wszyscy na tym skorzystali i dowiedzieli się czegoś ciekawego – podkreślał Karbowiak.

REKLAMA
Dźwięki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama