Wydawnictwa: Nasza Księgarnia i Tako z nagrodą DOBRE STRONY 2018!

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2018-05-25 22:00 | Zmodyfikowano: 2018-05-25 22:03
A|A|A

fot. mat. prasowe

Ogólnopolski Konkurs DOBRE STRONY na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Bury i Piotr Młodożeniec w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po pięć książek w każdej z kategorii.

Książki dla dzieci:
- Blexbolex, Nasze wakacje, Wytwórnia
- Carl Johanson, Autochody, Zakamarki
- Dorota Kassjanowicz i Gosia Herba, Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!, Znak
- Susie Morgenstern i Serge Bloch, Różowa walizka, Adamada
- Ewa i Paweł Pawlak, Mały atlas ptaków, Nasza Księgarnia

Książki dla młodzieży:
- Elena Favilli i Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet, Debit
- Anna Hoglund, O tym można rozmawiać tylko z królikami, Zakamarki
- Ewa Solarz i Robert Czajka, Wszystko widzę jako sztukę, Wytwórnia
- Pablo Neruda i Isidro Ferrer, Księga pytań, TAKO
- Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, Zgubiona dusza, Format

25 maja podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jarosław Broda – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Anna Morawiecka – szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury.

Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu Nasza Księgarnia za Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, wrocławskich autorów i ilustratorów. Jury nagrodziło tę pozycję „za osobiste i wnikliwe, pełne pasji obserwacje ornitologiczne autorów z wielkimi sercami i talentami” – jak uzasadniała Aneta Wincencjusz-Patyna. O nagrodzonych mówi także Jan Ławicki z Naszej Księgarni:W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do toruńskiego Wydawnictwa TAKO, za książkę Księga pytań Pablo Nerudy i Isidro Ferrera. To wydanie zostało docenione przez Jury „za artyzm, przestrzeń, doskonałą spójność wybitnej liryki słowa i obrazu; za maestrię edytorską”. 


Fundatorem nagrody DOBRE STRONY w wysokości 20.000 złotych dla laureata w każdej z kategorii jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzającego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 20.000 zł oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 9. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY, które w tym roku odbywają się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Targom towarzyszy program pełen bezpłatnych warsztatów i atrakcji dla dzieci i młodzieży. Cały program dostępny jest na stronie www.domliteratury.wroc.pl, a także w punktach informacyjnych targów.

Godziny otwarcia 9. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY

26 maja (sobota)
10.00–22.00
27 maja (niedziela)  
10.00–18.00

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama