Jest najnowszy ranking Perspektyw. Dolnośląskie uczelnie niżej niż w ubiegłym roku

jk | Utworzono: 2018-05-29 12:30 | Zmodyfikowano: 2018-05-29 12:51
A|A|A

Spadek zaliczył też Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (w tym roku 34. miejsce, w ubiegłym- 32.) oraz Uniwersytet Ekonomiczny (w tym roku 40. miejsce, w ubiegłym - 35.).

Wzrost o trzy oczka zanotował za to Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, sklasyfikowany na 12. miejscu, który został też liderem publikacji.

W zestawieniu znalazły się też poszczególne kierunki studiów. Wśród kierunki o żywieniu i żywności triumfował Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczelnia ma też najlepszą weterynarię.

Wśród kierunków technicznych na wyróżnienie zasłużyło budownictwo i inżynieria materiałowa na Politechnice Wrocławskiej.

KLIKNIJ I ZOBACZ CAŁY RANKING UCZELNI AKADEMICKICH

Ranking został przygotowany po raz 19. przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.

Kto na podium? Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Uczelnie uzyskały odpowiednio 100 i 99,6 proc. we wskaźniku rankingowym. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska.

Za najlepszą uczelnię niepubliczną kształcącą na poziomie magisterskim uznano Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie (100 proc). Na dalszych miejscach znalazły się: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (76,4 proc.), Uczelnia Łazarskiego w Warszawie (72,2 proc.), Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (67,5 proc.) oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie (59,3 proc).

W rankingu najlepszych Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych zwyciężyła z kolei Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (100 proc). Kolejne miejsca zajęły: Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (93,1 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu (86,3 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu (83,8 proc.) oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu (82,4 proc).

Za najlepszą uczelnię medyczną w kraju uznano Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, za najlepszą uczelnię rolniczą - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, zaś za najlepszą uczelnię techniczną - Politechnikę Warszawską. Miano najlepszej uczelni pedagogicznej uzyskała Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Na pierwszym miejscu wśród Akademii Wychowania Fizycznego uplasowały się ex aequo uczelnie z Gdańska, Krakowa i Katowic, zaś wśród uczelni ekonomicznych dwie warszawskie uczelnie: Szkoła Główna Handlowa oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

Jak co roku, przyznane zostały również nagrody specjalne Awans 2018 dla uczelni, które zanotowały największy skok w rankingach. Wśród uczelni akademickich wyróżniono Politechnikę Śląską, która awansowała o cztery miejsca (z 13. na 9.), natomiast w grupie uczelni niepublicznych - Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu, która awansowała o 12 miejsc (z 23. na 11).

Zestawienie przygotowano w oparciu o kryteria takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie.
Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama