Pierwsze w historii Mistrzostwa Świata z VAR. O co chodzi? Na czym polega?

Dariusz Wieczorkowski, dwie | Utworzono: 2018-06-14 14:41 | Zmodyfikowano: 2018-06-13 14:41
A|A|A

fot. fifa.com

Dosłowne rozszyfrowanie skrótu VAR oznacza sędziego-asystenta wideo (Video Assistant Referee), ale przyjęło się mówić o systemie czy technologii VAR, jak nazywa się zbiór rozwiązań umożliwiających analizę powtórek oraz komunikację między tym dodatkowym sędzią a arbitrem głównym. Wydaje się, że skoro telewidzowie mogą oglądać powtórki od kilkudziesięciu lat, taka możliwość powinna być od dawna dostępna także dla arbitrów.

Na czym polega VAR? W jakich rozgrywkach był wcześniej stosowany? Jak będzie funkcjonował podczas mundialu? Między innymi na te pytania odpowiadali przedstawiciele wrocławskiej firmy Me & My Friends Katarzyna Budzyń-Pepłowska i Maciej Leśnik. Spółka ze stolicy regionu reprezentuje międzynarodową organizację IFAB, zajmującą się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną (W tym m.in. wprowadzeniem VAR-u), w mediach na całym świecie.

We wtorek po raz pierwszy po użyciu VAR uznano gola dla reprezentacji Polski. Wideoweryfikacja w dwóch przypadkach przyniosła biało-czerwonym korzyść, ale raz zadziałała w drugą stronę i sędzia anulował gola Grzegorza Krychowiaka.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama