Purpurowy Stradivarius we Wrocławiu

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2018-06-18 07:50 | Zmodyfikowano: 2018-06-18 09:23
A|A|A

Gra na skrzypcach od 3 roku życia. Na 16 urodziny otrzymała od dziadka wyjątkowy prezent - skrzypce wykonane przez najsłynniejszego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariego, w jego najlepszym "złotym" okresie twórczości.

Instrument znany jako "Czerwony Stradivarius Mendelssohna" został zakupiony dla Elizabeth w 1990 roku, anonimowo, na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie's za rekordową wówczas cenę 1,7 miliona dolarów. Nieznane przez prawie 200 lat losy skrzypiec i ekscytująca aukcja Christie's były inspiracją dla filmu "Purpurowe Skrzypce" z 1998 roku, uhonorowanego wieloma nagrodami, w tym Oskarem za muzykę. Skrzypaczka grała na swoim "Czerwonym Mendelssohnie" w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata.

Elizabeth Pitcairn jest także zaangażowana w edukację wybitnie uzdolnionej młodzieży. Charytatywnymi koncertami wspiera utalentowanych młodych wirtuozów z wielu krajów, od roku również z Polski. W lecie 2017 roku, dzięki koncertom "Purpurowy Stradivarius" we Wrocławiu, kształciły się w Luzerne Music Center dwie wrocławskie uczennice - dwunastoletnia pianistka i siedemnastoletnia skrzypaczka. Początek koncertu o godzinie 18:00.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama